Oživení v červnu zaznamenaly všechna největší odvětví zpracovatelského průmyslu – produkce motorových vozidel, strojírenství, kovodělný průmysl, výroba elektrických zařízení i výroba počítačů. V meziročním srovnání samozřejmě produkce ve zmíněných odvětvích byla ještě v mínusu, avšak v kontextu předchozích měsíců již nebyly meziroční propady tak extrémní.
Velmi důležitou statistikou jsou kromě samotné produkce i nové zakázky, které lze považovat za nejlepší indikátor budoucí průmyslové produkce. Pozitivem je, že hodnota nových zakázek v červnu poklesla meziročně pouze o 3,4 % a konkrétně zahraniční zakázky poklesly jen o 0,1 %. Po dubnu a květnu, kdy byl patrný volný pád nových zakázek je údaj za červen poměrně nadějný. Výrazně oživily především zakázky u motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků. Ještě více než samotné červnové číslo však bude důležitější, zda zotavování poptávky (nové zakázky), bude pokračovat i v nadcházejících měsících. Dále je nutné vzít v úvahu, že část červnových zakázek představuje odloženou poptávku z měsíců březen až květen.
V letních měsících lze vzhledem k odeznění koronavirových omezení očekávat další meziměsíční nárůst průmyslové produkce. Meziročně však ještě průmysl zůstane v červených číslech. Na předkoronavirové úrovně se objem produkce do konce letošního roku již velmi pravděpodobně nedostane. Určitou šanci na rychlejší oživení domácího průmyslu dávají indexy podnikatelských nálad (např. PMI) ve velkých evropských zemích včetně Německa, ačkoliv tato tzv. měkká data není vhodné přeceňovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV