Jako hlavní důvody, které vedly bankovní radu ke zvýšení sazeb, lze téměř s jistotou zmínit slabší korunu, přehřívající se pracovní trh včetně rychlého růstu mezd a celkově i kumulaci proinflačních tlaků v české ekonomice. V podstatě se jedná o tytéž důvody, které zmiňovali členové bankovní rady během května a června.
Klíčovou otázkou nyní je, jak moc je ČNB ochotná zvyšovat sazby ve druhé polovině letošního roku. Čistě hypoteticky, pokud by se kurz koruny k euru udržoval i ve druhé polovině roku především v rozmezí 25,50 – 26 CZK/EUR, tak by ČNB měla do konce letošního roku prostor dokonce ještě ke dvěma zvýšením sazeb v souhrnu o 0,50 procentního bodu.
Rozhodnutí ČNB se promítlo do okamžitého posílení koruny vůči euru a koruna krátce posílila pod hladinu 25,70 CZK/EUR. Opravdu výrazné zisky si však koruna zatím připsat nedokázala. Z aktuálního vývoje koruny je evidentní, že česká měna je v tuto chvíli přeci jen významněji ovlivňována globálními vlivy jako je vývoj na trzích emerging markets, než domácími faktory. A působení vnějších vlivů není schopna zvýšením sazeb plně eliminovat ani ČNB. Bez ohledu na dnešní zvýšení sazeb ČNB se tak pro nadcházející dny a týdny stále více zvyšuje pravděpodobnost, že koruna vůči euru oslabí a zamíří nad hladinu 26 CZK/EUR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV