Miroslav Novák: Spotřebitelská inflace (říjen 2022)

10.11.2022 17:58 | Komentář

Říjnový výsledek spotřebitelské inflace názorně ilustruje, jak dovedou cenový vývoj zkreslit vládní opatření.

Miroslav Novák: Spotřebitelská inflace (říjen 2022)
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Vzhledem k aplikaci úsporného tarifu a zrušení poplatků za obnovitelné zdroje pro domácnosti ceny elektřiny v říjnu oproti září poklesly o 53,9 % a byly hlavní příčinou meziměsíčního poklesu spotřebitelských cen o 1,4 %.  V meziročním srovnání spotřebitelské ceny zvolnily na 15,1 % ze zářijových 18 %. Výrazné meziroční zpomalení říjnové inflace proto rozhodně nelze chápat tak, že bylo dosaženo inflačního vrcholu. V dalších měsících totiž meziroční inflace opět začne zrychlovat.

K meziměsíčnímu poklesu spotřebitelských cen v říjnu naprosto dominantně přispěly nižší ceny elektřiny. Další položky v oddílu bydlení a energie však zdražovaly – namátkou plyn, tuhá paliva či teplá voda. V říjnu významně zdražily potraviny a rovněž i pohonné hmoty, když v říjnu skončilo dočasně nižší zdanění benzínu. A v neposlední řadě před zimní sezónou zdražila obuv a oblečení.

Dopady úsporného tarifu se výrazně promítly i do meziročního růstu spotřebitelských cen. Díky tomu v říjnu do meziroční inflace nejvíce přispívaly potraviny a teprve následně náklady spojené s bydlením včetně energií. V souhrnu tyto dva oddíly tvořily necelou polovinu meziročního cenového růstu. V říjnu pokračoval meziroční pokles cenové dynamiky u imputovaného nájemného. Až na výjimky se však meziročně zdražovalo ve všech oddílech spotřebního koše.

Velmi rozkolísaný vývoj spotřebitelské inflace bude pokračovat i v nadcházejících měsících. V listopadu a v prosinci bude vývoj spotřebitelských cen pro změnu zkreslovat nižší statistická základna z konce loňského roku, kdy byla dočasně aplikována nulová sazba DPH na elektřinu a plyn. Od začátku nového roku pro změnu dojde ke zdražování cen energií až na cenové stropy a bude odeznívat i efekt úsporného tarifu. Souhrnný růst spotřebitelských cen v letošním roce by se měl pohybovat kolem 15,5 % a s dvoucifernou inflací je nutné počítat minimálně až do poloviny příštího roku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Trump chce nižší daně, vyšší cla a škrty ve výdajích

9:44 Zbyněk Fiala: Trump chce nižší daně, vyšší cla a škrty ve výdajích

Za ministra financí vybral Donald Trump manažera, který pomohl zbohatnout Sorosovi.