Pan Šmucler píše o tom, že je potřeba získat imunitu obyvatel a zároveň ochránit nejzranitelnější skupinu – domovy důchodců (dále budu používat termín senior, protože v domově seniorů pracuji a slovo důchodce nepoužívám). Že si lidstvo bude muset časem vytvořit imunitu, protože ten virus nikam neodejde, je asi zřejmé, ale jsem překvapený, jaké navrhuje řešení člen krizového týmu ohledně seniorů, cituji: „A výhoda té imunizace je, že to třeba bude trvat měsíc dva. Když by to tak bylo, tak se dá říct: Hele, nastěhují se do domova důchodců tihle lidé, budou s nimi žít, nepůjdou domů. A ten domov důchodců je úplně super bezpečný, protože tam se nemůže infekce dostat. A mezitím to tady lidé prodělají, budou mít teplotu, nebo nebudou mít teplotu. Čili to je řešení, kdy jsme třeba za měsíc nebo za dva schopni to prodělat, aniž by byly nějaké oběti dramatické,“ radí Šmucler.
Pan doktor tomu možná nebude věřit, ale všichni senioři v naší republice nejsou v domovech pro seniory, a tak představa, že na dva měsíce nastěhujete už tak unavené zaměstnance domovů pro seniory do jejich práce a tím zabráníte navěky šíření viru, je úplně mimo realitu. Seniorů nad 65 let je v naší republice více jak 2 milióny a drtivá většina z nich, žije doma. A co uděláte s pracujícími seniory? Další ohroženou skupinou jsou lidé s nižší imunitou a chronicky nemocní. Co budou dělat v nemocnicích a v lázních? Také tam zavřete zaměstnance? Na měsíc, na dva, nebo na půl roku. V našem domově seniorů jsme jako zaměstnanci připraveni kdykoliv tady s našimi seniory zůstat, ale musí k tomu být nejen pádný důvod, ale hlavě krizový plán s jasným cílem. Protože jestli ten virus tady už s námi zůstane, je v podstatě nemožné tomu přenosu na kohokoliv zabránit. Ale je to jenom můj laický pohled. Plně si uvědomuji, že ta situace je pro všechny nová a najít řešení není pro nikoho snadné. Tento návrh pana Šmuclera je o to horší, že ho vyslovil jako člen krizového štábu, který tam byl z nějakého (neznámého) důvodu nominován politickou stranou jako expert. Myslím si, že si jako občané zasloužíme, aby se k nám informace o opatřeních, které připravuje krizový štáb dostaly až poté, co se jako návrh proberou a nějak vyhodnotí. Když si každý člen krizového štábu bude „honit“ vlastní body se svým návrhem v médiích, aniž by byl nejdříve probrán v krizovém štábu, tak pro nás, pro občany, je to velice nepřehledné a můžeme začít ještě více ztrácet v tento štáb důvěru.
Miroslav Šlanc
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV