„Jsme přesvědčeni, že vzhledem k velmi dobré ekonomické situaci řetězců se s naším sociálním partnerem, jímž je Svaz obchodu a cestovního ruchu, dohodneme,“ říká předsedkyně OSPO Renáta Burianová.
Pokud bude KSVS úspěšně završena, vydělají si příští rok pokladní namísto dosavadních 12 100 korun měsíčně 18 150 korun, řezníci či skladníci si místo stávajících 10 900 korun přijdou na 16 350 korun.
Podle návrhu OSPO by se měly v řádu desítek procent zvýšit rovněž příplatky za práci přesčas, ve svátek či v noci. Odměna za pracovní pohotovost by měla stoupnout z dosavadních 10 procent průměrného výdělku na 20 procent.
Významný je také požadavek odborů na náhradu mzdy za první 3 dny pracovní neschopnosti ve výši 30 procent průměrného výdělku. Dosud zaměstnanci řetězců nemají nárok na žádné peníze.
Pokud jde o dovolenou, měla by se zvýšit nad rámec 20 dnů, které stanoví zákoník práce. Lidé, kteří pracují u jednoho zaměstnavatele alespoň 3 roky, by podle návrhu KSVS měli získat 2 dny navíc, a ti, kteří mají delší pracovní poměr než 5 let, dokonce 5 dnů.
Na základě uzavřené KSVS se pak budou dojednávat konkrétní podmínky v jednotlivých řetězcích, které ovšem nesmějí být pro zaměstnance horší, než stanoví tato smlouva. Již na konci září bude zahájeno kolektivní vyjednávání ve společnosti Ahold, pod niž spadají prodejny Albert. Brzy nato začne OSPO vyjednávat se společností REWE, do níž patří supermarkety Billa a Penny Market. Kolektivní vyjednávání čeká také řetězce Globus, Makro a další subjekty sdružené
v OSPO, například distribuční společnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV