Ministr financí a vicepremiér české vlády rokování soudu ostatně nevynechal poprvé, což vyvolává dojem, že jej to příliš nevzrušuje. Ačkoliv případný verdikt v jeho neprospěch by chtěj nechtěj vyvolal na české politické scéně napětí – především koaliční strana lidová opakuje, že by prokázaná vědomá Babišova činnost pro politickou policii představovala pro KDU-ČSL zásadní problém.
Lidovci, na podzim se po čtyřech letech vrátivší do sněmovny a hned usazení do kabinetu ministrů, by asi hned tak dveřmi nebouchli. Babiš by se také skoro jistě odvolal a na zásadní gesto by tedy bylo dost času. Zvlášť když značná část veřejnosti dává najevo spíše nezájem o vicepremiérovu minulost, což učinila už v říjnu. V preferenčních průzkumech ANO nadále udržuje náskok před sociálními demokraty a - jak už řečeno - je na nejlepší cestě vyhrát eurovolby.
Ve čtvrtek sice badatel slovenského Ústavu paměti národa Jerguš Sivoš označil evidenci Babišovy údajné spolupráce za řádně vedenou a k příslibu spolupráce prý také mohlo dojít v bratislavské vinárně, což vice-premiérova obhajoba zpochybňuje a což by bylo také asi dost neobvyklé.
Tak či tak, v souladu s tehdejšími normami založený a vedený svazek, ovšem asi sám o sobě mnoho nedokazuje. Pokud by někteří příslušníci písemnosti z nejrůznějších důvodů fabrikovali, mohli tak činit „řádně“, aby dokumenty vyhlížely regulérně. A v Babišův prospěch, což může být nakonec rozhodující, svědčili už v dubnu dva bývalí důstojníci StB: Július Šuman popřel, že by Babiše v 80. letech získal ke spolupráci.
Před soudem dokonce řekl, že jej osobně neznal a spis na krycí jméno Bureš je podle něho falešný. Byť byl založen s úmyslem Andreje Babiše jako pracovníka podniku zahraničního obchodu skutečně využívat. A druhý předvolaný důstojník si zase po mozkové příhodě podle svých slov na nic nevzpomíná. Pracovníci Ústavu paměti národa by tedy potřebovali k usvědčení Babiše silnější munici, než jen předpisově vedenou dokumentaci.
Třebaže se agent Bureš vyskytuje ve více svazcích a podle některých nejen aktivně spolupracoval, ale docházel i do konspiračního bytu StB, což by bez podepsaného vázacího aktu prý nebylo možné. Badatelé, včetně dalšího svědka Radka Schovánka z pražského Ústavu pro studium totalitních režimů, se snaží doložit, že mnohé na Babišovu vědomou spolupráci ukazuje.
Jak se k tomu postaví soud bez klíčového přímého svědectví, je ovšem otázkou. A my si můžeme klást i tu, proč by si činovníci StB agenty vymýšleli a vedli o jejich fiktivní činnosti záznamy. Když především z řad zaměstnanců exportních podniků, v jakém Babiš druhdy pracoval, získávali do světa vyjíždějící, a tedy výjimečně postavené spolupracovníky celkem snadno.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz