Ondřej Kosina: Zvítězí v Albánii socialisté?

21.06.2013 18:42 | Zprávy

Parlamentní volby v Albánii se uskuteční 23. června a voliči budou rozhodovat o složení 140členného zákonodárného sboru. Předvolební průzkumy naznačují, že veterán albánské politické scény, bývalý prezident a současný premiér Sali Beriša, který vládne od roku 2005, třetí mandát v řadě neobhájí.

Ondřej Kosina: Zvítězí v Albánii socialisté?
Foto: Archiv
Popisek: Mapa Evropy

O přízeň voličů se budou ucházet dva velké politické bloky. Alianci za zaměstnanost, prosperitu a integraci, sdružující 25 středových a pravicových stran, předsedá premiér Sali Beriša. V současnosti se těší podpoře 42,5 – 43 % respondentů. Alianci za evropskou Albánii, sdružující 37 stran od krajní levice po pravici, vede lídr socialistů a bývalý starosta Tirany Edi Rama. Opoziční aliance má podporu 50 – 50,5 % dotazovaných. Šanci oslovit určitý segment albánské společnosti mají i dvě strany stojící mimo oba velké bloky – nacionalistická Rudo-černá aliance a středopravicový Nový demokratický duch.

Co se týká samotných stran, podle průzkumů z května a června si nejlépe vede levostředová Socialistická strana (PS)s podporou v rozmezí 40 – 42,5 %. Socialisté byli ve vládě naposledy v letech 1997 – 2005 a nyní mají velkou šanci se do ní vrátit. Druhá v pořadí by skončila liberálně-konzervativní Demokratická strana (PD) Saliho Beriši s 37,5 – 38,5 % hlasů. Rozdíl mezi oběma formacemi je v rozmezí statistické chyby, a tak mohou do sestavování vlády významně zasáhnout i menší strany. Na třetím místě by s 5 – 6,3 % skončilo Socialistické hnutí za integraci (LSI), které vzniklo v roce 2004 secesí od Socialistické strany a nyní je koaličním partnerem pravicové PD. Avšak do voleb jde společně s PS v rámci Aliance za evropskou Albánii. Čtvrté místo průzkumy přisuzují teprve rok staré proevropské straně Nový demokratický duch (FRD), v jejímž čele stojí bývalý prezident Bamir Topi. Toto uskupení hodlá podpořit 3,7 – 5 % voličů. Nacionalisté z Rudo-černé aliance (AK), kteří prosazují referendum o spojení Albánie s Kosovem, by získali 2 – 2,5 % hlasů.

Poslední parlamentní volby v červnu 2009 dopadly velmi těsně. Tehdy zvítězila Demokratická strana s 46,9 % (70 mandátů) a porazila Socialistickou stranu, která obdržela 45,3 % (66 mandátů). Avšak po přepočtení získaných procent na poslanecká křesla musela PD utvořit koalici se Socialistickým hnutím za integraci, jež získalo 5,6 % a 4 mandáty. Podobný scénář se očekává i letos s tím rozdílem, že v roli favorita jsou tentokrát socialisté.

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Netečná veřejnost

9:06 Zdeněk Jemelík: Netečná veřejnost

Statistiky jsou ošemetná věc. Například podle nich jsem zde již téměř o generaci „přes čas“, což můž…