Pavel Peterka: Dvoucefirná, nikoliv dvouprocentní inflace

07.12.2022 17:58 | Komentář

Hlavním úkolem ČNB je dohled nad cenovou stabilitou, což znamená dosahování nízké, ale stabilní inflace. V českém prostředí se pod tímto pojmem rozumí dosahování dvouprocentní inflace v tolerančním pásmu plus mínus procentní bod.

Pavel Peterka: Dvoucefirná, nikoliv dvouprocentní inflace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlavní ekonom skupiny Roklen Pavel Peterka

Bankovní rada ČNB na svých zasedáních hlasuje o směřování měnové politiky v České republice, má tedy obrovskou zodpovědnost. Radní zároveň fungují jako reprezentace centrální banky.  Prezentují výsledky práce analytických týmů i v podobě prognóz, které ovlivňují očekávání firem a domácností o dalším vývoji ekonomiky, a tím i jejich chování. Volba jednotlivých radních, jejich hlasování na jednáních a prezentace navenek tedy zásadně ovlivňuje ekonomiku a subjekty v ní. 

V České republice máme unikátní možnost sledovat, jak složení bankovní rady zásadně ovlivňuje její rozhodování a fungování celé instituce. Původní složení bankovní rady ještě v první polovině letošního roku aktivně reagovalo na růst inflace razantním zvyšováním úrokových sazeb, což je v souladu s poznatky měnové politiky. 

Zpřísňování měnové politiky bylo trnem v oku spoustě zájmových skupin, ať už šlo o podniky, kterým se prodražilo dluhové financování, či o domácnosti, kterým po konci fixace hypotéky vzrostla měsíční splátka. V hantýrce programátora by šlo situaci komentovat „that's not a bug, it's a feature“, tedy, že se nejedná o chybu, ale o funkci měnové politiky. Zpřísnění měnové politiky velmi zjednodušeně vede k ochlazení ekonomiky a tlumení inflačních tlaků. Krátkodobé náklady vyšších sazeb v podobě zpomalení ekonomiky jsou výrazně menší než náklady dlouhého období dvouciferné, nikoliv dvouprocentní inflace. 

Prezident Zeman se k problematice rostoucích cen postavil po svém. S argumentem, že česká inflace je tažena téměř výhradně zahraničními faktory, zpochybnil politiku zvyšování úrokových sazeb a využil konce funkčního období hned trojice radních k dosazení svých členů. Při volbě bylo zřejmě důležitější, že jejich postoje konvenovaly disentnímu postoji nového guvernéra. V bankovní radě vznikla nová většina prosazující stabilitu sazeb, respektive další nezvyšování, navzdory inflaci kilometry daleko od stanoveného inflačního cíle. Prezident tak nepochybně přispěl k současné situaci dvouciferné, nikoliv dvouprocentní inflace. 

Vliv prezidenta Zemana bude v bankovní radě cítit minimálně do roku 2028. Respektive do února 2029, kdy skončí funkční období posledních dvou radních jmenovaných současným prezidentem. Lze očekávat, že Zeman bude v podobném politickém duchu pokračovat i při jeho poslední volbě radních ČNB. Nedovoluji si však zatím spekulovat o konkrétních jménech. 

Prezident z volby radních udělal politickou hru a spoustu lidí překvapil. Bylo to podobné, jako když se parta přátel sejde u deskové hry. Všichni od začátku znají pravidla a principy herní mechaniky, ale až teprve v tom klíčovém momentě zjistí, jak se dají jednotlivá pravidla a mechanismy hry použít.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

15:49 Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

To už nedávají ani ti největší a nejzaslepenější podporovatelé vlády z řad komentátorů a expertů. Ne…