Peter Kokavec: Méně lidí se hlásí ke své národnosti a k víře, markantní je nárůst rozvedených

17.12.2011 7:30 | Zprávy

První předběžné výsledky sčítání lidí domů a bytů v ČR, publikované ČSÚ včera dopoledne, přináší několik překvapivých údajů. Českou národnost uvedlo letos výrazně méně lidí, než tomu bylo před deseti lety. V roce 2001 se k České národnosti hlásilo devět a čtvrt milionu obyvatel ČR, což tenkrát představovalo více než 90 % populace. Aktuálně je to přibližně 6,7 milionu, tedy kolem 64 %. Více než čtvrtina (26 %) lidí využila možnost na otázku neodpovědět nebo se k žádné národnosti nepřihlásila.

Peter Kokavec: Méně lidí se hlásí ke své národnosti a k víře, markantní je nárůst rozvedených
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Stále méně lidí také uvádí slovenskou národnost. Před dvaceti roky to bylo téměř 315 000 obyvatel, před deseti už jen o něco více než 193 000 a aktuálně jen 149 140. Lze pochybovat, že tento údaj odpovídá reálnému zastoupení obyvatel slovenské národnosti žijících v ČR. Je pravděpodobné, že velká část Slováků žijících v ČR má trvalé bydliště stále na Slovensku, kde se také sčítali. Překvapivě nízký je také počet osob hlásících se k romské národnosti. V současnosti se k ní hlásí celkem 13 150 obyvatel. Pouze romskou národnost však uvedlo jen 40 % z nich. Většina byla těch, kteří tak učinili v kombinaci s jinou národností, například s českou atd. Podle kvalifikovaných odhadů je ale počet obyvatel romské národnosti mnohonásobně vyšší (cca 250 000). Ke své národnosti se tedy hlásí pouhých cca 5 % Romů žijících v ČR. Významně ubylo také obyvatel hlásících se k německé a polské národnosti. Výjimku tvoří Moravané, jejichž počet stoupl z 380 474 v roce 2001 na letošních 522 474, nutno však dodat, že v roce 1991 se k moravské národnosti hlásilo až 1 362 313(!) lidí.

Výrazný posun nastal v otázce víry a náboženství. Počet osob vyznávajících víru podstatně klesl. Podíl obyvatel, kteří o sobě uvedli, že jsou věřící, představoval před deseti lety třetinu (32 %) populace. Nyní je to jen pětina (necelých 21 %). Oproti roku 2001 to znamená pokles o 34 %. K nejpočetnější římskokatolické církvi se aktuálně přihlásilo o 1 656 881(!) méně lidí než před 10 lety, celkem jich je 1 083 899. Z téměř stotisícové skupiny hlásících se před 10 lety k Církvi československé husitské se letos přihlásilo necelých 40 tisíc. Obdobně dopadla také Českobratrská církev evangelická; v roce 2001 příslušnost k této církvi deklarovalo 117212 obyvatel ČR, nyní 51936. Významná část obyvatel se identifikovala s letos poprvé nabízenou možností „věřící nehlásící se k církvi, náboženské společnosti“. Celkem to bylo 707649 lidí, tedy téměř 7 % populace. Velmi vysoký je podíl obyvatel ČR, který na tuto otázku vůbec neodpověděli, činí 45 % populace.

Za posledních deset let podstatně stoupl počet rozvedených. Počet rozvedených mužů v České republice se zvýšil o téměř 38 % a počet rozvedených žen o více než 33 %. Počet svobodných obyvatel stoupl o téměř 400 tisíc, představuje to oproti minulému období nárůst o 10 %. Nejvyšší podíl rozvedených je Karlovarském a Ústeckém kraji.

Pro českou společnost tyto vybrané údaje nepředstavují pozitivum. Signalizují oslabování v sebeuvědomění si národní příslušnosti, postupný odklon od duchovního života a nízkou stabilitu partnerských svazků.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: FARA pátera Otíka, „naší Sodomy Gomory“

19:13 Pavel Foltán: FARA pátera Otíka, „naší Sodomy Gomory“

Po selhání mocensko-politických systémů církví, a po selhání jejich nástupců, tj. systémů politickýc…