Petice za záchranu sociální a ekonomické stability Karlovarského a Ústeckého kraje

22.04.2019 15:57 | Zprávy

Petici "Peníze z emisních povolenek zpátky do regionů" mohou občané podpořit a připojit svůj podpis na petiční archy, které jsou uloženy v Kulturním a informačním centru v domě kultury.

Petice za záchranu sociální a ekonomické stability Karlovarského a Ústeckého kraje
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Peníze z emisních povolenek zpátky do regionů

PETICE ZA ZÁCHRANU SOCIÁLNÍ A EKONOMICKÉ STABILITY KARLOVARSKÉHO A ÚSTECKÉHO KRAJE

Uhelným regionům v Karlovarském a Ústeckém kraji hrozí sociálněekonomický kolaps v důsledku útlumu a ukončení těžby i zpracování hnědého uhlí. V horizontu několika let zaniknou tisíce pracovních míst a v okresech Sokolov, Chomutov, Most a Teplice dojde k ukončení odvětví, které bylo po mnoho generací dominantní. 

Zatímco Německo vidí v transformaci uhelných regionů velkou příležitost, náš stát naprosto selhává a na změny se nijak nepřipravuje. Z krajů, které se potýkají s narůstajícími strukturálními problémy, velkou ekologickou zátěží, malým výkonem ekonomiky i odlivem obyvatel, přitom odchází miliardy korun přes platby za emisní povolenky.

Finanční prostředky získané prodejem emisních povolenek ale nejsou zpět investovány v regionech. Mizí ve státním rozpočtu, aniž by se plně využívaly na pomoc v místech odkud pocházejí. Jde o nespravedlivé vyvádění peněz z chudých a strukturálně postižených oblastí. Tento stav je potřeba neprodleně změnit. 
Požadované změny musí být závazné a legislativně zakotveny. Váš podpis může výrazně pomoci prosadit spravedlivý systém rozdělování vybraných prostředků. 
(Emisní povolenky jsou nástrojem evropské politiky snižování emisí skleníkových plynů. Musí je nakupovat většina elektráren a průmyslových podniků. K nejvyššímu nákupu, a tím i odlivu finančních prostředků dochází v okresech, kde se koncentruje těžba a zpracování hnědého uhlí. Peníze za povolenky jsou čistým příjmem státního rozpočtu České republiky)

Proto my, níže podepsaní občané,
•nesouhlasíme s tím, že jsou ze strukturálně postižených regionů Karlovarského a Ústeckéhokraje vyváděny miliardy korun prostřednictvím plateb za emisní povolenky, aniž by sevracely zpět do těchto regionů.
•požadujeme vytvoření transformačního fondu, který bude sloužit k financovánístrukturálních změn v Karlovarském a Ústeckém kraji, prioritně k tvorbě novýchkvalifikovaných pracovních míst v Sokolovské a Mostecké hnědouhelné pánvi a zlepšovánístavu životního prostředí.
•požadujeme, aby tento transformační fond byl naplněn finančními prostředky, které státodčerpává formou prodeje emisních povolenek z území Karlovarského a Ústeckého kraje.
•vyzýváme vládu ČR a příslušné orgány k zodpovědnému a prioritnímu řešení situacestrukturálně postižených regionů.

Petiční výbor ve složení:
Ing. Miroslav Balatka  Jednoty 1318, 36501, Sokolov
MVDr. Přemysl Rabas  Blatno 28, 43001, Blatno
MUDr. Alena Dernerová  Jaroslava Seiferta 36/2158, 43401, Most

Osobou, pověřenou zastupováním petičního výboru, je Ing. Miroslav Balatka, Jednoty 1318, 36501 Sokolov

- Petice podle § 1 zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním - Osobou, pověřenou zastupováním petičního výboru, je Ing. Miroslav Balatka, Jednoty 1318, 36501 Sokolov

Vyplněné petiční archy doručte laskavě na adresu: Miroslav Balatka, obvodní kancelář, Boženy Němcové 2042, Sokolov 35601

(Text petice a petiční archy jsou dostupné ke stažení ZDE a také na webu miroslavbalatka.cz)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Válka a národní zájem

12:26 Petr Hampl: Válka a národní zájem

Druhý pohled Petra Hampla