Cílem návštěvy mělo být „zjistit a posoudit soulad českého manažerského a kontrolního systému s regulatorním rámcem EU v otázce strukturálních fondů a zemědělství, zejména pokud jde o zamezení střetu zájmů.“ O den později kancelář svoji žádost o návštěvu zrušila. To je dosti bizarní situace, která si říká o analýzu.
První se ozval sám Agrofert s prohlášením: „Společnost Agrofert vnímá situaci jako absurdní, navíc cestu této delegace do České republiky považuje za nepřípustné zasahování do auditního řízení. Uvádíte, že cílem návštěvy je zjistit a posoudit soulad českého manažerského a kontrolního systému s regulatorním rámcem EU v otázce strukturálních fondů a zemědělství, zejména pokud jde o zamezení střetu zájmů. Dovolujeme si upozornit, že jsme soukromá společnost, která s kontrolními systémy a regulatorním rámcem Evropské unie v oblasti strukturálních fondů nemá nic společného. Není nic, čím bychom mohli k takové debatě přispět.
Nijak nezpochybňujeme roli a pravomoci Výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu, ovšem pokud je cesta výše uvedené delegace do České republiky organizována v návaznosti na probíhající auditní řízení Evropské komise s Českou republikou, dovolujeme si upozornit na skutečnost, že auditní řízení není uzavřeno. Navíc upozorňujeme, že auditní řízení je ze zákona neveřejné a důvěrné, proto jakákoli ingerence do probíhajícího auditního procesu by mohla být považována za nezákonné jednání a ovlivňování řízení. Z těchto důvodů jsme od počátku považovali výše uvedené setkání s delegací výboru pro rozpočtovou kontrolu za bezpředmětné.“
Přeloženo de češtiny to patrně znamená: Vážení eurovrchnostové, nemáte pravomoci řídit vesmír, ba dokonce ani vše, co se děje na území evropského kontinentu, jehož jste se různými administrativně nátlakovými triky zmocnili. Ještě stále zde existují nějaká pravidla a procedury, které musíte dodržovat, i když se tváříte, že o jejich existenci nevíte, nebo vám je ukradena.
Mluvčí samotného dotčeného Agrofertu Karel Hanzelka to řekl nejpřesněji: podle názoru společnosti jde o zpolitizovanou výpravu, o jejíž předpojatosti není nejmenší pochybnost. „Je předem jasné, jak bude návštěva probíhat a jaký má mít účel. Celou misi považujeme za nehorázný a skandální zásah do probíhajícího auditního řízení, které vede Evropská komise s Českou republikou. Partnery k dialogu jsou pro nás příslušné české úřady, případně Evropská komise, nikoli politická delegace v čele s paní Monikou Hohlmeier. Její veřejné výroky jasně dokazují, že ve věci dotací má předem jasno, aniž by znala jakékoli podrobnosti. Ve věci dotací jsme vždy postupovali plně v souladu se zákonem a jsme přesvědčeni, že se to nakonec prokáže. Směrodatná jsou pro nás stanoviska kompetentních úřadů, například SZIFu, který minulý týden oznámil, že jsme postupovali správně a na dotace máme nárok. Nikoli politické názory paní Hohlmeier a jejího doprovodu.“ A aby nebylo místo k pochybám dodal Hanzelka též toto: „Agrofert v této věci zvažuje podání stížnosti k předsedovi Evropského parlamentu panu Davidu Sassolimu.“
Už dlouho je zřejmé, že vše, co má v záhlaví dvojici slov Agrofert a EU, má politické předznamenání. Počínaje různými žalobníčky na OLAF typu M. Kalouska, a zdaleka nekonče výše zmíněnou iniciativou. Když celý problém zobecníme, lze snadno dovodit, že evropské vrchnostenské struktury ignorují právní situaci v jednotlivých zemích a hodlají takříkajíc „poroučet větru dešti“. Což v situaci po Brexitu, který dal příklad jiným zemím, obdobně nespokojeným se stavem dnešní EU, není ze strany bruselské administrativy právě rozumné a taktické. Jako by se chtělo říci, že kobyla v posledním tažení kope kolem sebe. Ale to je jistě jen konspirace, viďte…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV