Petr Dufek: PMI v průmyslu dál prudce padá

03.11.2022 9:01 | Komentář

Po slabém HDP přichází velmi nepříznivý výsledek indexu nákupních manažerů v průmyslu – PMI za říjen. Podle něj se situace v českém průmyslu měsíc od měsíce prudce zhoršuje, a dokonce začíná stále více připomínat jaro 2020.

Petr Dufek: PMI v průmyslu dál prudce padá
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Vzhledem k tehdejší dobrovolnosti odstávek je však vhodnější hledat podobnost s podzimem roku 2008. A to rozhodně nebyla dobrovolná ani krátkodobá epizoda.

PMI se ještě více vzdálil hranici 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem odvětví, když v říjnu poklesl na 41,7 bodů. Velmi nepříjemnou zprávou je, že klesá nejenom výroba, ale i zakázky.

Na vině je jednoznačně nejistota, podporovaná vysokou inflací na téměř celé kontinentu. Inflaci tak firmy pociťují nejenom v rostoucích nákladech ale i v obavách zákazníků, kteří raději svoji poptávku odkládají do jistějších časů.

V této situaci roste tlak na kontrolu nákladů i na propouštění. Zatím to v tvrdých číslech z trhu práce moc vidět není, ale jasnější obrázek uvidíme už na přelomu roku. Tam se ukáže, jak moc musely firmy sahat do řad kmenových zaměstnanců, poté co vyčerpaly prostor u těch agenturních.

Současně v tomto čase skončí části firem i fixace cen energií, takže budou stát před dalším problémem v podobě extrémních cen elektřiny a plynu. Je otázkou, nakolik jim pomůže připravovaná vládní pomoc vzhledem k absolutní výši nákladů, připadajících právě na energie.

Zveřejněný PMI potvrzuje negativní trend v průmyslu, který sice ještě nebyl vidět na zatím dostupných datech (poslední jsou ze srpna). Je vidět velký kontrast mezi tvrdými zpožděnými daty a soft ukazateli, které v posledních dvou měsících přicházejí, ať už jde o PMI, nebo podnikatelské nálady.

Část průmyslu se sice stále ještě veze na vlně starších objednávek, avšak z pohledu dalšího vývoje ekonomiky jsou nyní rozhodující ty nové. Proto další data z tohoto odvětví, která přijdou na řadu už příští pondělí, si v tomto směru zaslouží větší pozornost. Zvlášť když průmysl fungoval jako kotva české ekonomiky v časech, kdy se už nedalo spoléhat na služby.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Trump chce nižší daně, vyšší cla a škrty ve výdajích

9:44 Zbyněk Fiala: Trump chce nižší daně, vyšší cla a škrty ve výdajích

Za ministra financí vybral Donald Trump manažera, který pomohl zbohatnout Sorosovi.