Navzdory faktu, že průmysl poslední dva měsíce výrazně roste, stále jeho výroba zdaleka ještě nedosahuje loňské úrovně (aktuálně -11,9 %). Zaostává především automobilový průmysl, strojírenství a výroba kovových výrobků, takže vlastně tradičně nejvýznamnější obory tuzemského průmyslu. Naproti tomu korona-krize přeje farmaceutickým firmám, jejichž produkce roste dvouciferným tempem.
Dnešní čísla průmyslu ukazují, že toto odvětví rychle dohání předchozí odstávkové propady, avšak možná podstatnější, než samotné výsledky produkce jsou nové zakázky, které odkrývají další vyhlídky tohoto odvětví. Prozatím totiž firmy doháněly starší zakázky, na které dříve neměly kapacity, avšak ani tato zásoba není neomezená. Nové zakázky tak pomalu rozkrývají hloubku poptávkového šoku, s nímž se tuzemský průmysl bude muset vyrovnat.
Červnové nové objednávky v průmyslu na první pohled ukazují, že se zakázkové knihy začínají opět plnit. Meziročně jsou sice stále ještě nižší, nicméně propad už není tak výrazný, jako v předchozích měsících. Je tu ovšem jedno velké ALE. Toto srovnání vychází z poměrně nízkého základu, neboť loňský červen byl vlastně zakázkově nejslabším měsícem celého roku. Takže s aktuálními statistikami je proto třeba zacházet opatrně. A platí to i pro automobilový průmysl, kde tentokrát zakázky meziročně vzrostly o 3,5 % (loni ve stejném měsíci propadly o 9,5 %!).
Červnová čísla vyznívají pozitivně, avšak nové zakázky dávají tušit, že návrat k předkoronovému „normálu“ bude ještě chvíli trvat. Tento fakt si zřejmě uvědomují i firmy samotné, neboť dál velmi rychle snižují počty zaměstnanců a výrazně omezily i růst mzdových nákladů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV