Stavební výroba vykazovala solidní výsledky i v úplném závěru loňského roku. S tempem necelých 4 % (po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dnů +5,3 %) výrazně předčila výkon tuzemského průmyslu. Dařilo se přitom jak pozemnímu stavitelství, tak inženýrskému zaměřenému na výstavbu infrastruktury.
Zklamáním byly však i tentokrát výsledky bytové výstavby, která v prosinci poklesla o 4,4 %. Za celý loňský rok se sice rozjela výstavba o 4,4 % více bytů než v roce 2017, poptávku to však uspokojit zdaleka nemohlo. Zvlášť když se podíváme na delší výsledky bytové výstavby, zjistíme, že se stále v poměru na počet obyvatel stavělo méně než v prudké recesi po pádu Lehman Brothers. Slabou výstavbu pociťuje především Praha, a tak extrémně vysoké ceny bytů a rodinných domů zde můžeme chápat jako daň za pomalou výstavbu, nebo konkrétněji jako daň za přetrvávající byrokracii.
Nejenom průzkumy nálad mezi stavebníky, ale i statistiky nových zakázek naznačují, že boom stavebnictví ještě nekončí. Potýká se sice s nedostatkem zaměstnanců, občas i materiálu a jeho rostoucími cenami, nicméně nové zakázky stále přibývají. A to jak ty veřejné, tak soukromé. Předpokládáme proto, že stavebnictví vykáže v letošním roce reálný růst okolo 5 %. Bude to zhruba 2x rychlejší tempo než v případě průmyslu. Vzhledem k výrazně nižšímu podílu stavebnictví na HDP však útlum, který zažije průmysl, se stavebnictví svým výkonem vykompenzovat nepodaří.
Petr Dufek
finanční analytik
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV