Při pohledu na podrobné statistiky je vidět, že zpomaluje tempo zdražování u dřeva, kovů a chemických produktů, které doposud výrobní inflaci akcelerovaly. O plošném zmírnění inflačních tlaků ve výrobě nebo dokonce o zlevňování však zatím nemůže být ještě řeč, neboť ceny řady významných produktů (vč. některých stavebních materiálů) do konce roku ještě na růst vstupních nákladů nereagovaly. O aktuální síle výrobní inflace napoví až lednová čísla zohledňující nové ceníky, s nimiž firmy přicházejí obvykle na začátku roku. Proto je lednová výrobní inflace – stejně jako ta spotřebitelská – obestřena extrémní nejistotou.
Poměrně nepříznivou zprávou je další růst cen v potravinářském průmyslu, kde inflace zrychlila už na téměř pět procent. Důvodem je nepochybně prudký růst nákladů vyvolaný zdražujícími energiemi i dražšími zemědělskými komoditami. Zejména v případě rostlinné dochází k výraznému zvyšování cen (meziročně +27,6 %).
S rostoucími cenami se potýká i stavebnictví, kde pokračuje výrazné zdražování stavebních materiálů (+17 %) i stavebních prací (+8,3 %). Vzhledem k tomu, že toto odvětví je významným konzumentem energie a PHM, navíc jej stále trápí nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků, lze jen těžko předpokládat brzký obrat cenového trendu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV