Čím je tržní ekonomika lepší než centrálně plánované hospodářství? No přece tím, že se všichni mají lépe. Z někoho se stane miliardář, někdo si polepší jen o malý kousek. Ale aspoň o ten kousek si polepší všichni. To je reklamní slogan, s jakým ekonomové lidem prodávají privatizaci, liberalizaci, deregulaci a všechny možné tržní reformy. A skutečně byly doby, kdy to tak fungovalo. Za mého mládí si i velmi chudý západní Němec mohl pořídit víc než většina mých spoluobčanů v Československu.
Jenže ono to přestalo fungovat. Ti nejbohatší bohatnou rychleji než kdykoliv předtím v dějinách, v tom problém není. Jenže chudší polovina společnosti si přestala polepšovat a její životní úroveň se snižuje. Nicméně zůstávala tu jediná věc, ze které měli prospěch i ti dole. Zlepšování technologií přinášelo lepší zdravotní péči a prodlužování života. Všem.
Jenže i tohle se zdá být na konci. Data z Velké Británie ukazují, že délka života chudých lidí začala klesat. K čemu jim je tržní ekonomika? Obávám se, že z jejich pohledu je logické, racionální a morální, aby začali usilovat o znárodnění a zavedení socialismu. Jenže to hned tak nebude, takže ti nahoře mají ještě možnost změnit parametry systému tak, aby byl zase přívětivý i k těm dole. Ta příležitost ale nebude otevřená donekonečna.
Jedná se o data z doby před covidem. V posledních dvou letech se trend pravděpodobně prohloubil, protože chudí lidé častěji odmítali očkování a tudíž častěji umírali.
(zdroj: petrhampl.com)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV