Petr Hartman: Nová vláda nad Prahou dohodnuta

14.11.2014 8:57 | Zprávy

V 65 členném zastupitelstvu dají dohromady většinu opírající se o 33 hlasů. Pokud vám příliš nejdou počty, zmiňovaná číslovka představuje nejtěsnější většinu. Ani ta se nerodila zrovna lehce, byť její složení představuje momentálně jedinou možnou variantu. Slovo momentálně je potřeba zdůraznit.

Petr Hartman: Nová vláda nad Prahou dohodnuta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Ve vedení hlavního města se ocitnou představitelé hnutí ANO, kteří se nesdružili na základě nějakých sdílených idejí a propracovaného programu, ale na základě výběru Andreje Babiše a šéfky pražské organizace Radmily Kleslové, který spíše připomínal filmový casting. Tvoří tudíž nesourodé těleso, které se může při prvním vážnějším problému začít drolit.

Názorové pnutí šlo rovněž zaznamenat v řadách Trojkoalice. Tvoří ji představitelé KDU-ČSL, zelených a Starostů a nezávislých. Posledně jmenovaným vadilo, že by náměstkem primátorky měl být Matěj Stropnický. Podle Starostů a nezávislých je příliš levicový. Na tom se nic nemění ani podpisem koaliční smlouvy, jejíž součástí je nominace Stropnického na zmiňovaný post.

Jedinci z řad lidovců a zelených si zase pohrávali s myšlenkou, že by bylo lepší na celopražské úrovni spolupracovat s TOP 09 než s hnutím ANO. Tento nápad je rychle přešel v momentu, kdy byl Tomáš Hudeček donucen opustit řady TOP 09. 

Právě další směřování končícího pražského primátora může mít na stabilitu nové vlády nad hlavním městem zásadní vliv. V médiích se totiž objevily informace o tom, že by mohl zamířit ke Starostům a nezávislým. Pokud by to učinil, mohl by se stát součástí právě uzavřené koalice a mohli by ho následovat další kolegové, kteří rovněž opustili TOP 09.

K nestabilitě může naopak přispět skutečnost, že volební lídři sociální demokracie a Trojkoalice nebudou součástí nejužšího vedení hlavního města. Jeho chod bude naopak ovlivňovat sociální demokrat Karel Březina. 

Po pravomocném výroku soudu, který ho potrestal za podvod v souvislosti s působením ve statutárních orgánech dopravního podniku, sice neusiloval o místo radního, zastupitelský mandát si ponechal a zároveň nepřišel o vliv v pražské ČSSD. Tu má ve vedení výboru pro územní rozvoj a územní plán reprezentovat člověk, který byl důstojníkem pohotovostního sboru SNB, který se podílel na represích proti demonstrantům v průběhu tzv. Palachova týdne.

Nově zrozená vláda nad Prahou je tak postavena na poměrně vratkých základech. Udržet ji pokud možno čtyři roky při životě má nová primátorka, která není politicky zkušená a působí spíše jako prodloužená ruka Andreje Babiše a Radmily Kleslové.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

15:16 Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

O úpadku západní civilizace snad dnes nikdo nepochybuje a nemusím jej dokazovat. Soustřeďme se na př…