Petr Hartman: Problém s rozmrazenými platy

15.11.2014 17:11 | Zprávy

Od nového roku se poslancům nezvýší příjmy o zhruba 26 procent. Velmi pravděpodobně se budou muset spokojit s nárůstem jen o tři a půl procenta. Ztrátou 22 a půl procenta budou „odměněni“ za svoji aktivitu.

Petr Hartman: Problém s rozmrazenými platy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání poslanecké sněmovny

Kdyby nedělali nic, přestalo by prvního ledna platit zmrazení jejich platů a ty by musely být dorovnány podle původních pravidel, což by představovalo vzrůst přibližně o 13 000 korun měsíčně. 

Vzhledem k popularitě zákonodárců by jim takováto nečinnost u spoluobčanů jen tak lehce neprošla. Proto se snaží, byť na poslední chvíli, přijmout novelu, která by vyřešila způsob jejich odměňování. Očekává se, že si nakonec měsíčně polepší o necelé dvě tisícovky.

Politici nemají odvahu o těchto záležitostech otevřeně diskutovat. Vzhledem k tomu, že výši jejich mzdy musí určit zákon, nikdo jiný to za ně udělat nemůže. Přitom by se do takovýchto nepříjemných situací nemuseli dostávat. Stačilo by nastavit obecná pravidla a v budoucnu je neměnit. Ostatně před zmrazením platů se jejich výše odvozovala od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Na jejím vývoji záleželo, zda příjmy poslanců rostly, nebo naopak klesaly.

Pokud by podobný způsob platil i v budoucnosti, nebylo by na tom nic mimořádného. Diskusi by mohlo vyvolávat maximálně to, zda by plat zákonodárců měl představovat například dvoj či troj násobek zmiňovaného průměrného příjmu. V tomto intervalu se příslušný koeficient pohyboval v minulosti. K tzv. zmrazení došlo v souvislosti s ekonomickou krizí a se snahou politiků demonstrovat, že jsou ochotni se rovněž uskromnit.

Přitom problém jejich platů nespočívá ani tak v jejich základní úrovni. Sporné jsou různé paušály, příplatky a koeficienty, které jim příjmy zvyšují a zároveň je činí málo přehlednými. V této souvislosti není náhodou, že téměř každý poslanec má nějakou funkci, která mu mzdu navyšuje. Byly-li by různé koeficienty a náhrady zrušeny a nahrazeny jediným transparentním příjmem, potom by mohli zákonodárci obhájit, že by byl o něco vyšší, než je nyní základní plat.

K tomu však nemají dostatek odvahy. Proto budou i nadále své odměňování opakovaně řešit v momentu, kdy jim nic jiného nezbude. Veřejnost se v nepřehledném systému nebude orientovat a spokojí se s tím, že si základní plat buďto nezvyšují vůbec, nebo o zanedbatelná procenta.  

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

15:16 Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

O úpadku západní civilizace snad dnes nikdo nepochybuje a nemusím jej dokazovat. Soustřeďme se na př…