Petr Hartman: Procentový populismus snad skončil

06.12.2014 10:02 | Zprávy

Poslanci si zvýšili základní plat o zhruba tři procenta. Politici si svůj příjem snížili.

Petr Hartman: Procentový populismus snad skončil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Takováto protichůdná tvrzení se objevila bezprostředně po schválení novely příslušného zákona. Ač to může vypadat na první pohled paradoxně, jsou obě tvrzení svým způsobem pravdivá.

Základní mzda se poslancům v porovnání s letošním rokem od ledna skutečně zvýší o necelá tři procenta. Zároveň se sníží koeficient, kterým se k této částce dostanou. Takže lze rovněž hovořit o poklesu. 

Byť se politici usilovně snažili z ne zcela srozumitelných důvodů celou situaci zamlžit, aby ji veřejnost nemohla pochopit, jejich příjmy nejsou odtrženy od reality. Jsou naopak vypočítávány jako násobek průměrného příjmu v nepodnikatelské sféře. Bylo tomu i v době před zmrazením jejich platů a bude tomu i v budoucnosti.

Proto by se v tomto případě nemělo hovořit o procentech, ale o koeficientu, kterým se průměrný plat násobí a s jehož pomocí se vyčísluje mzda zákonodárců. V minulosti panovala shoda, že by to měl být 2,75ti násobek. Tolik oslavovaný „jenom“ tříprocentní růst lze méně vzletně převést na úroveň koeficientu ve výši 2,25ti násobku. 

To, že zaručí poslancům přilepšení, vypovídá o tom, jakým způsobem se vyvíjel průměrný příjem v nepodnikatelské sféře. Pokud by plynule nerostl, potom by se nezvyšoval ani plat zákonodárců. 

Kritizovaný skok o 14, respektive 26 procent, byl způsobem právě výší zmiňovaného průměrného příjmu. První číslo odpovídalo 2,5 násobku. Druhé potom koeficientu 2,75, tedy přesně tomu, co bylo v zákonu obsaženo před zmrazením platů politiků.

Snaha udržovat příjmy zákonodárců v předem daném poměru k průměrné mzdě dokazuje nesmyslné rozhodnutí o jejich zmrazení zdůvodněné solidaritou. 

Pokud totiž průměrný příjem klesá, snižuje se i automaticky plat politiků. Neexistuje tudíž důvod ho zmrazovat. Kdyby k tomu před několika lety poslanci nesáhli, mohli si nyní odpustit přehlídku trapného procentového populismu, kterou se snažili získat body u voličů.

Po klopotném jednání postupně dojdou stejně do stavu, ve kterém už před roky byli. Jejich základní plat se bude opět vypočítávat jako 2,75ti násobek průměrného příjmu v nepodnikatelské sféře. Nastat by to mělo po roce 2018. Samozřejmě za předpokladu, že snaha zalíbit se voličům nepřeváží a zákonodárci se nepokusí tento poměrně jednoduchý systém změnit.

Z výroků předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se zdá, že si tuto příležitost ujít nenechá a že se bude snažit zalíbit té skupině obyvatel, která je přesvědčena o tom, že by poslanci neměli za svoji práci dostat žádné peníze.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaroslav Pelc: Jaroslav Vodička – sjednotitel a rozmnožitel levice?

12:16 Jaroslav Pelc: Jaroslav Vodička – sjednotitel a rozmnožitel levice?

Český svaz bojovníků za svobodu byl politicky a hospodářsky destruován svým vedením v čele s ing. Ja…