Petr Helikar: Na Jičínsku proti sobě stojí dva průšviháři

07.10.2016 9:47 | Zprávy

Volby do třetiny Senátu se kvapem blíží. Již tento pátek a sobotu proběhne první kolo voleb ve 27. obvodech. Jedním z nich je i senátní obvod číslo 37, Jičín. Proti sobě se zde postaví 7 kandidátů. Dva z nich se však od těch pěti ostatních poněkud liší. Ne snad tím, že by byli tak jasnými favority na postup do druhého kola. Spíše se jedná o jejich problémy, v současných funkcích, těsně před volbami.

Petr Helikar: Na Jičínsku proti sobě stojí dva průšviháři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna, ilustrační foto

Starosta Jičína JUDr. Jan Malý (ANO2011) a současný senátor a radní Královéhradeckého kraje Ing. Josef Táborský čelí tlaku médií díky svým nejčerstvějším kauzám. Proti starostovi Jičína bije na poplach tamní opozice. V polovině funkčního období vydává několika stránkové opoziční noviny, kde si nebere servítky a velmi tvrdě kritizuje celou koalici a mj. třeba stranickou příslušnost Malého před listopadem 1989.

Koalice a Němý Bobeš

Od začátku nám dávala koalice najevo, že o naše názory nestojí, a s gustem hlasuje dodnes v poměru 11:10 proti všem návrhům opozice. Zpočátku se asi dvakrát projevila pluralita názorů i v koalici. Rebelující zastupitel koalice byl však hned umravněn a příští zasedání hlasoval ne podle svého názoru, nýbrž na základě předem připravených pokynů.

V koalici vznikla skupina tzv. Němých Bobšů, která nediskutuje, zatímco koaliční argumenty prezentuje výhradně triumvirát placených funkcionářů – starosta Malý, místostarosta Hamáček a třetí vzadu Jiřička. Opozice diskutuje, ptá se, reaguje, ale zatím bývá vždy přehlasována jedním hlasem, který při volbě musí dát i každý sám sobě, což, s prominutím, jest přinejmenším trapné. Účel světí prostředky a podle toho to ve městě vypadá. Státní správa si však plní svou funkci, organizace města fungují, vyrábějí teplo, třídí odpad a zametají ulice. Horší je to s investičními akcemi. Aktivističtí komunální politici dost často vytvářejí zmatky, které se následně projevují zdražováním, sankcemi, pokutami a tam, kde by to šlo jednoduše, koná se složitě. Ve svém důsledku se projekty prodražují…“ zdroj. Opoziční noviny.

Současnému senátorovi Táborskému jde však možná o víc, než „jen“ o setrvání ve funkci, ale spíše o setrvání na svobodě. Každý z nás pravděpodobně zaregistroval zásah policie z Národní centrály proti organizovanému zločinu na krajském úřadě v Hradci Králové, který se týkal také Táborského, co by radního pro ekonomiku.

„Policisty zajímaly zakázky na miliardovou přestavbu Oblastní nemocnice Náchod. Novinářům to řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Na pátek naplánované otevírání obálek s nabídkami do soutěže na nemocnici kraj odsunul na 14. října. V případu nebyl nikdo obviněn ani zadržen. Hejtman novinářům řekl, že policisté udělali prohlídku i u něj doma. Policie podle France případ vyšetřuje jako možnost zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, vše ve stadiu pokusu. Policisté prohlíželi prostory úřadu u všech lidí, kteří měli co do činění se všemi zakázkami, které se týkaly modernizace náchodské nemocnice. "Poskytli jsme veškeré dokumenty, které si policie vyžádala," dodal.

Přestavba nemocnice Náchod s odhadovanou cenou 1,3 miliardy je investiční prioritou kraje. Nynější tendr je třetí v pořadí, předchozí dva kraj z různých důvodů zrušil. Nyní tendr pro kraj organizuje firma RTS. Krajský státní zástupce Pavel Hochmann možnou spojitost vyšetřování s tendrem na nemocnici nekomentoval. Zásah policie na hradeckém hejtmanství se podle žalobce týká činnosti krajského úřadu…“ (zdroj ČTK)

Zda se tyto události posledních dnů a měsíců odrazí ve výsledcích senátních voleb na Jičínsku, na to si budeme muset počkat do soboty 8. října.

Petr Helikar (BEZ PP)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O zapomenutých hrdinkách

15:16 Petr Hampl: O zapomenutých hrdinkách

Denní glosy Petra Hampla.