O Bártu se aktuálně přetahují Andrej Babiš, který ho postavil do čela svého Institutu pro politiku a společnost a ambiciózní hnutí Starostové a nezávislí, jimž vědec posloužil jako hlavní řečník na ideové konferenci.
Na první pohled to vypadá jako primitivní marketingová strategie. Vystrašíme veřejnost blížící se apokalypsou, sami se prohlásíme za ty, kdo ji dokážou buď zabránit, anebo, pokud je neodvratná, alespoň minimalizovat škody. Egyptolog budiž prorokem kolapsu, Babiš či Gazdík spasiteli. Hlasy se pohrnou.
Jenže když se podíváme na Bártovy teze blíže, úsměšek mizí. Těžko popřít, že se kolem nás a v nás odehrávají děje, které se nebezpečně podobají úkazům doloženým před kolapsy dávných civilizací. Bující byrokracie, neřešitelné zadlužení, ztráta společných hodnot, neschopnost států reagovat na krizové momenty a tak dále.
V uplynulém týdnu jsme sledovali hned dva takové úkazy. Ve Vrběticích na Zlínsku opět vybuchl muniční sklad, přesto, že všichni odpovědní ujišťovali, že situace je pod kontrolou, že podruhé se nic podobného stát nemůže.
Vládly chaos, alibismus, neschopnost, paralýza. Systém, kde každý prvek má na desetiticících stran popsanou vlastní funkci, nakonec vyprodukoval jen nerozmotatelný byrokratický chuchvalec.
Nic nefungovalo, nikdo za nic nemohl a v kritickém prostoru se bálo sedm, ještě jednou SEDM pyrotechniků. Raději se neptat, kolik na každého z nich připadalo byrokratů v oborech analýza, monitoring, komunikace a podobných.
Druhým příkladem je ledová kalamita. Cestující mrzli ve vlacích na dohled velkých měst, na krizových linkách nikdo nebral telefony. Asi bylo po pracovní době, nebo zaměstnanci byli nahloučeni v „naprosto nezbytných“ odděleních typu „lidské zdroje“ či „marketing a mechandising“.
Dráhy ani nebyly schopné nasadit na pomoc uvězněným cestujícím motorové lokomotivy. Ne proto, že by je neměly, ale proto, že to bylo proti jakýmsi předpisům. Byrokracie až k umrznutí.
Na konkrétních případech vidíme, že současný český stát dokáže vlastní občany důsledně byrokraticky otravovat, ale když dojde na to, že by měl ochránit jejich fyzickou integritu, či jim alespoň pomoci v nouzi, neví si rady. Spotřebovává většinu energie na vlastní provoz. Tak jako ty, které před dávnými roky nakonec zkolabovaly.
Může to celé být chybná úvaha, může to být jen další projev podvědomého chiliasmu. Ale na druhou stranu: Pokud novým stranám a hnutím nebudou teorie kolapsu egyptologa Bárty sloužit jen jako marketingová pomůcka, ale vezmou je vážně a přetaví je do konkrétních politik, nemůže to ničemu škodit. Právě naopak.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas