Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 352. díl Oswald Spengler - Myšlenky

29.04.2024 13:04 | Glosa

Oswald Spengler, německý filosof dějin (25. května 1880, Blankenburg – 8. května 1936, München), do roku 1911 gymnazijní profesor v Hamburku, poté spisovatel v Mnichově, platí vedle Moellera van den Bruck za nejdůležitějšího z autorů první fáze tzv. konzervativní revoluce, ideového hnutí a vření z let Výmarské republiky (1818–1932). Na rozdíl od běžných konzervativců nelpěli na tom, co bylo včera, s jistotou věděli, že prameny k obrodě je třeba hledat mnohem hlouběji (a r c h e o) a čerpat z nich pro budoucno (f u t u r o). Spojoval je především odpor k projeveným politickým důsledkům „osvícenství“: od liberalismu přes parlamentarismus s plutokracií v pozadí až k marxismu. A tedy i upřednostňování (organických) celků před vším dílčím, respektování (přirozených) nerovností, osobní odpovědnost autorit – vůdců těchto celků, podřízení ekonomického živlu politické, ba duchovní složce bytí.

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 352. díl Oswald Spengler - Myšlenky
Foto: Hans Štembera
Popisek: doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

Spenglerovým klíčovým dílem byl spis Zánik západu, jejž jsme v této knižní rubrice též před časem komentovali a hustě citovali. Dnes je tu svazek složený z citací Spenglerových myšlenek z jiných knih. Autorem a překladatelem tohoto výboru byl významný historik Rudolf Jičín, jenž Spenglerovu intelektuální a autorskou metodu popsal těmito slovy:

Spengler, podobně jako třeba Schopenhauer nebo Nietzsche pracoval aforisticky: napřed zaznamenával m y š l e n k y a potom je teprve interpoloval do plynulého textu. Proto je tak z něj lze snadno zase vyjmout, tj. lze z něho, na rozdíl od většiny moderních ,filosofů‘, kde vše plyne a není se kde zachytit, c i t o v a t, o to jsem se pokusil ve svém výběru.“

Pro tento článek jsme vybrali několik úryvků, které se zabývají podobnými problémy jako my dnes: Invazí amerického, velkým kapitálem tlačeného pokusu o světovládu, a dále vývojem natality a růstu či poklesu populace v různých částech světa. Mnohé z vět, které Spengler napsal před bezmála sto lety, mají stále svou platnost. Knihu v těchto dnech vydalo nakladatelství Délský potápěč.

ZÁPADNÍ MYŠLENKA VLASTNICTVÍ

Západní myšlenka vlastnictví je antické, indické, čínské velice vzdálená: v l a s t n i c t v í je moc. Co nepůsobí dynamicky, veškerý mrtvý majetek, „mít“ o sobě, platí pravému faustovskému člověku málo. V tom spočívá tajemství zdůraznění p r o d u k t i v n í h o majetku před jiným, před pouhým „mít“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Chalupský byl položen dotaz

Stát

Pane senátore, vy tvrdíte, že se stát chová k soukromému sektoru jako otrokář. Souhlasíte se mnou i v tom, že tato vláda nechává na holičkách úplně všechny? Od zaměstnanců až po živnostníky? Vždyť co pro ně udělala dobrého. Nic. Lidé jen chudnou a pracovní život jim tato vláda jen komplikuje - např....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Odmítnutá milost

15:26 Zdeněk Jemelík: Odmítnutá milost

Vracím se k případu podmíněně propuštěného odsouzeného, jemuž prezident republiky 18.října 2024 odmí…