Škoda, že toto pořadí není srovnatelné, protože v dosažené produktivitě práce jde o šesté místo od konce tabulky osmadvaceti zemí, zatímco pokud jde o čas strávený v práci, jsme v Unii pátí nejpracovitější.
Jednoduše řečeno, naše produktivita práce je o třetinu slabší než unijní průměr, zatímco v práci prosedíme o třetinu víc času než v práci nejméně přítomní Nizozemci. Pravda, ekonomové nás trochu omlouvají a říkají, že v recesi podniky vyráběly méně, ale zaměstnance se snažily nepropouštět, proto tedy ta relativně nižší produktivita.
Ale v podobné situaci byly i firmy v jiných evropských zemích a navíc – naše postavení vzhledem k evropskému průměru takto trvá už deset let. Nejsme tedy ani o krok dál. A člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok to minulý týden na setkání s ostravskými studenty vyjádřil ještě názorněji.
Tuzemská ekonomika vyprodukuje v přepočtu na jednoho pracovníka 28 dolarů na hodinu, zatímco vyspělé západoevropské země se pohybují někde kolem 50 dolarů. Podle tohoto výpočtu současná produktivita v Česku odpovídá produktivitě Německa v roce 1980 nebo USA v roce 1970.
A podobný pohled přineslo ve čtvrtek ekonomické fórum Zlaté koruny, které se tentokrát zabývalo konkurenceschopností. Připomenulo, že v porovnání s loňským rokem došlo k vylepšení pozice Česka v řadě 144 zemí o devět příček na celkové 37. místo. To je jistě sympatické, ale vidím tady dva problémy. Zaprvé: stále výrazně zaostáváme za lety 2008-9 a zadruhé: není úplně jasné, jestli my jsme vylepšili svoji vlastní pozici, anebo zda ji okolí zhoršilo. A varovat by nás mělo i to, že jsme se umístili těsně před Ázerbájdžánem.
Jedním z nejslabších míst je fungování veřejných institucí – tady se rázem propadneme asi do poloviny oné stupnice, a pokud rozebereme tuto kapitolu na podkapitoly, pak dostaneme ještě černější obrázek: v transparentnosti při vytváření zákonů si sáhneme na 99. místo, v kategorii zmanipulovaná rozhodnutí úředníků se propadneme na 106. místo a v oblasti důvěra v politiky se dostáváme na 138. místo. O moc hlouběji klesnout se už nedá - přesně jen o šest míst - dál už to nejde.
Přitom podle průzkumu společnosti Ipsos pro Zlatou korunu téměř tři čtvrtiny populace nevnímají zlepšení vymahatelnosti práva v posledních třech letech. A nejen to: skoro 80 % populace nevidí po 10 letech boje vlád proti korupci žádné viditelné výsledky. Celkově skeptickou náladu završuje názor, podle kterého se dvě třetiny Čechů domnívají, že naše země nemá v globální konkurenci šanci vrátit se mezi světovou elitu.
Jako bychom se smířili s myšlenkou, že jsme sice levní, ale zase se tak moc nepředřeme. A to ve chvíli, kdy ve třetím čtvrtletí česká ekonomika posílila meziročně o 2,4 procenta a čtyři desetinky přidala i mezičtvrtletně, což nám v evropském prostoru leckdo závidí. A co teprve, kdybychom v práci přestali jen být, ale začali i intenzivněji pracovat. To by ten čerstvě narozený ekonomický tygřík uprostřed Evropy možná i zařval!
Přemysl Čech vám přeje vlídný den!
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas