Přemysl Votava: Poučení od Stalingradu i z Jalty

02.02.2022 7:34 | Komentář

Nedávno jsme si připomněli Den památky holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Není to jen pouhá fráze?

Přemysl Votava: Poučení od Stalingradu i z Jalty
Foto: Archiv autora
Popisek: Přemysl Votava

Evropou opět duní zbraně. Slova o míru vytlačují slova o válce. Rostoucí náklady na zbrojení přikrýváme slovem obrana. Kladu si otázku, máme zapomenout na ty desítky milionů obětí II. světové války? Máme zapomenout na válečné hrůzy i na hrdinství těch statečných od Stalingradu, Kursku, Berlína, z Normandie, Tobruku….?

Dne 2. února 1943 kapitulovaly poslední jednotky německé 6. armády u Stalingradu. Nad zcela zničeným městem zavlály rudé prapory vítězství. Stalingrad se stal symbolem, ale zároveň i zlomem vývoje ve II.světové válce. U Stalingradu se zhroutil německý sen o vítězství a nastolení „nového pořádku“. Ve filmových dokumentech je vidět zoufalá snaha Němců o přežití, boj o poslední místa v letadlech ze Stalingradu, ty ostatní čekala smrt v pouličních bojích, smrt mrazem, hladem, nebo vyčerpáním na pochodu do zajateckých táborů. V obklíčeném stalingradském kotli tehdy zemřely desetitisíce německých, ale i rumunských a italských vojáků. Z 300 tisícové německé 6. armády odešlo do zajetí kolem 100 tisíc německých vojáků. Stalingrad před 79 lety dal světu nadějí v konečné vítězství nad německým agresorem.

V těchto dnech si připomínáme také Jaltu z (4.-11.) února 1945. Asi povětšinou známe tu slavnou fotografii usměvavých státníků z únorových dnů 1945. Představitelé vítězné koalice, Roosevelt, Stalin a Churchill, zde dali základ poválečnému uspořádání světa. Uzavřeli dohodu o odzbrojení a o rozdělení Německa na čtyři zóny, o připojení východních území Německa k Polsku a SSSR. Bylo přijato ujednání i o poválečných reparacích, o potrestání viníků této války. Jaltská konference byla příkladem i vzájemné úcty. Jako příklad, lze uvést slavnostní předání meče z leštěné oceli britským premiérem W. Churchillem J. V. Stalinovi. Byl to osobní dar britského krále Jiřího VI. statečným obráncům Stalingradu.

Tyto významné události budou v těchto dnech jen velice nesměle připomínány. Lidská paměť je totiž velice děravá a tak II. světová válka a její hrůzy mizí v lidské paměti. Je také smutnou skutečností, že průběh a odkaz této nejkrutější války v dějinách lidstva je mnohými záměrně zkreslován. Válečná spolupráce USA, Británie a Sovětského svazu v boji proti fašismu se dnes nehodí do současného protiruského tažení. Stáváme se svědky nových válečných dobrodružství. Bubnujme, verbujeme vojáky, posíláme zbraně, nakládáme granáty…. Vzpomeňme ovšem na Stalingrad.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

15:49 Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

To už nedávají ani ti největší a nejzaslepenější podporovatelé vlády z řad komentátorů a expertů. Ne…