Nejvíc firem skončilo v oblasti pronájmu a správy nemovitostí, nespecializovaného velkoobchodu a zprostředkování velkoobchodu. Více než polovina zrušených společností měla sídlo v Praze. Čtvrtina podniků vymazaných z obchodního rejstříku byla založena v letech 2007 až 2011. Data dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.
Z 11 212 společností, které byly v prvních devíti měsících letošního roku zrušeny, jich 86 % bylo zlikvidováno a ostatní zanikly formou fúze s jiným podnikatelským subjektem nebo jiným způsobem. „Počty zaniklých firem se nepřetržitě zvyšují již od roku 2014. Vývoj v posledním kvartálu 2020 ukáže, zda loňský rekord v počtu zrušených společností bude překonán. Současně s velkou pravděpodobností letos vznikne nejméně firem za několik posledních let, a tak stále klesá poměr mezi vzniklými a zaniklými subjekty. Ještě v roce 2012 na jednu zaniklou firmu připadly více než čtyři nové, letos to je 1,79, tedy nejméně za posledních devět let,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Čtvrtina ze zrušených firem byla založena v letech 2007 až 2011. V počtu zaniklých firem má Praha výrazný náskok před ostatními regiony. Ze 11 212 firem, které byly v prvním pololetní vymazány z obchodního rejstříku, jich 54 % mělo sídlo v hlavním městě.
Zhruba třetina zrušených společností podniká ve třech oborech – pronájmu a správy nemovitostí, nespecializovaného velkoobchodu a zprostředkování velkoobchodu. S odstupem následují služby, maloobchod a stravování. Největší podíl zaniklých firem (v sektorech, kde aktuálně podniká alespoň 50 subjektů) byl v oblastech pronájmu a leasingu automobilů, maloobchodu s farmaceutickými přípravky, poradenství v podnikání, tiskáren a agentur zprostředkovávajících zaměstnání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV