Radim Valenčík: Durynsko - Bylo lépe? Ne - Lze vládnout lépe!

29.10.2019 21:31 | Zprávy

Durynsko, svobodná spolková země bývalé NDR, která měla dlouhou hranici se Západním Německem. Jedno z intelektuálních center Německa, v některých dobách velmi významné. Goethe zde našel zalíbení a žil velkou většinu svého tvůrčího života. Centrum automobilového průmyslu bývalé NDR s početnou a kvalifikovanou pracovní silou. Jak číst očekávaný, ale i tak stejně překvapivý výsledek nedělních voleb?

Radim Valenčík: Durynsko - Bylo lépe? Ne - Lze vládnout lépe!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Valenčík

"Nedělní zemské volby ve východoněmeckém Durynsku podle odhadů veřejnoprávní televize ARD vyhrála Levice s 31 procenty hlasů před protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD), která získala 23,5 procenta. Třetí jsou křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové s 21,8 procenta... Do zemského sněmu směřují také sociální demokraté s 8,2 procenta, Zelení s 5,1 procenta a zřejmě i svobodní demokraté (FDP), kteří se s pěti procenty pohybují přesně na hranici vstupu do parlamentu."

Viz ZDE.

A to vše v době, kdy si u nás i v Německu připomínáme třicetiletou cestu od minulého režimu k současnému. Drtivé vítězství komunistů, velký úspěch nacionalistů, zničující propad všech čtyř německých tradičních stran včetně CDU a SPD. To bude mít důsledky pro celé Německo. Velkou částí německé veřejnosti jsou volby v Durynsku hodnoceny jak určitá naděje. Nejen pro Durynsko, ale pro celé Německo.

Bylo líp? Nebo je to reakce na to, že se "něco pokazilo" později?

Vysvětlení je spíše zde:

"Pro Levici populárního ministerského předsedy Boda Ramelowa, s jehož prací je spokojeno 70 procent obyvatel, by výsledek představoval nejen dosavadní maximum v Durynsku, ale také v jakýchkoli zemských volbách. Bylo by to také poprvé, kdy by tato strana, která vznikla v roce 2007 sloučením postkomunistické PDS a odpadlíků od sociální demokracie, v Durynsku vyhrála."

Podrobně k osobě Boda Ramelowa viz ZDE.

Durynská zkušenost ukazuje, že:

  •     Politická strana může fungovat, že se nemusí stát skupinou osob ovládanou strukturami založenými na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, která protěžuje darebáky a likviduje slušné lidi.
  •     Vládnout lze, a to i dlouhodoběji, aniž by ten, kdo vládne, podlehl rozkladným tendencím korupce a nechal se vztahovat do cizích her na domácí a zejména zahraniční půdě.

Zde je nutné připomenout, že i Levice (tedy Linke) na tom celkově také není dobře, podobně jako celá evropská levice (postkomunistická i sociálně demokratický). V nedávných volbách do sousedních dvou spolkových zemí v bývalé NDR propadla. O to více si zaslouží pozornost očekávané nečekané durynské překvapení.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Saudská Gaza?

13:15 Petr Hampl: Saudská Gaza?

Denní glosy Petra Hampla.