Richard Pokorný: Prohráli Piráti demokraticky?

21.10.2021 21:37 | Zprávy

Byla porážka Pirátů v těchto volbách demokratická? A byla férová? A odpovídá počet jejich mandátů jejich podpoře ve společnosti? Nad těmito otázkami se zamýšlím v tomto článku.

Richard Pokorný: Prohráli Piráti demokraticky?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna

Příčiny krachu levice v těchto volbách budou ještě dlouho předmětem mnoha rozborů. V tomto článku bych se chtěl zamyslet nad neúspěchem Pirátů coby u nás jediných zástupců progresivní levice, který je ve srovnání s neúspěchem tradiční levice (ČSSD a KSČM) v mnohém odlišný. Analyticky je potřeba rozlišovat příčiny relativního volebního neúspěchu PirStan ve srovnání s ostatními stranami ve světle předvolebních průzkumů (15,6% v tomto kontextu opravdu úspěchem není) a absolutního neúspěchu Pirátů v rámci koalice PirStan. Příčiny relativního neúspěchu Pirátů v celkových výsledcích do značné míry vycházejí z toho, co jsem předpokládal již ZDE.

Specificky lze ke kampani ještě zdůraznit, že Petr Fiala po všech stránkách nesrovnatelně lépe zvládl roli seriózního kandidáta na premiéra než Ivan Bartoš,  a koalice SPOLU pak obdobně lépe roli hlavního "antibabiš" bloku ve srovnání s koalicí Pirstan. Naivita, nezkušenost, názorová heterogenita i neukotvenost a nevyzrálost Pirátů se projevila v ještě větším rozsahu, než jsem očekával. Bartošovo výkony byly velmi vzdáleny úrovni kandidáta na premiéra, jednotliví kandidáti Pirátů prezentovali mnohdy vzájemně protikladné výroky a strana jako celek si nebyla schopna stát za programem progresivní levice, který do té doby zastávala. Větší část kampaně Piráti věnovali tomu, že se snažili na všechny strany vysvětlovat, že své dosavadní politické názory vlastně mysleli jinak či dementováním svých výroků, což jen zvyšovalo jejich nedůvěryhodnost. Připomínali zmateného člověka který neví, zda chce jít vlevo či vpravo, bydlet na vsi či ve městě, cestovat traktorem či limuzínou, působit konformně či alternativně a navštívit operu či technoparty.  Svoji roli mohla sehrát i probíhající dezinformační kampaň či Babišovo předvolební antikampaň zaměřená primárně vůči Pirátům. Dle mého přesvědčení se však Piráti porazili především sami, ovšem nikoliv programem progresivní levice, ale jeho opuštěním, kterým část levicových voličů ztratili a pravicové nezískali.

Zcela jinou otázkou jsou pak příčiny absolutního neúspěchu Pirátů v rámci koalice PirStan. Na rozdíl od mnoha komentátorů si nemyslím, že jeho příčiny jsou stejné jako u relativního volebního neúspěchu celé koalice PirStan. Kdo totiž nechtěl Piráty nechtěl (přestal chtít) volit, vůbec nevolil koalici PirStan, a to přinejmenším proto, že vůbec nemohl tušit, jak pirátské kandidáty vyblokují voliči starostů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu JUDr., Bc. Richard Pokorný, Ph.D.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Věříte v nezávislý proces?

Tvrdíte, že je to vaše trestní stíhání politický proces. Ty ale rozhodně neprobíhaly podle nějakého práva. Co tedy čekáte od toho vašeho procesu? A fakt myslíte, že nějaký politik, může ovlivňovat soudní moc u nás? Jestli ano, co uděláte, aby k tomu nedocházelo, když budete ve vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 29


Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Muži v ofsajdu

11:34 Jiří Weigl: Muži v ofsajdu

Denní glosy Jiřího Weigla