Richard Seemann: Dva pohledy na ukončení německého lockdownu

06.02.2021 9:10 | Zprávy

S ohledem na mírně pozitivní vývoj pandemie v Německu se nyní ozývají hlasy, které usilují o ukončení lockdownu v polovině měsíce.

Richard Seemann: Dva pohledy na ukončení německého lockdownu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová

Místopředseda parlamentní skupiny křesťanských unionistických stran Georg Nüßlein vyzývá k jeho definitivnímu ukončení po aktuálním časovém limitu, to je do 14. února. Kvůli masivním negativním účinkům na obyvatelstvo není již ospravedlnitelné předepsat další pokračování prohlásil bavorský křesťanský sociál.

Saský premiér Michael Kretschmer chce rovněž provést uvolnění, a to zpočátku ve školách a kadeřnictvích. V březnu pak pokračovat v maloobchodu a po Velikonocích také v gastronomii,“ řekl křesťanský demokrat.

Prezident Kochova institutu RKI Lothar Wieler naléhavě varoval před přílišným uvolňováním. Počet případů je stále příliš vysoký, uvedl na tiskové konferenci v přítomnosti spolkového ministra zdravotnictví Jense Spahna: Nesmíme to teď povolit, protože země by se mohla vrátit zpět k omezení běžného každodenního života, řekl.

Klaus Reinhardt, prezident Německé lékařské asociace, který podporuje lockdown, upozornil, že obyvatelstvo potřebuje alespoň politické perspektivy protože je pochopitelné, že lidé jsou po deseti měsících pandemie unavení a opatření jsou stresující. Veřejnoprávní ARD nedávno zjistila, že téměř každý druhý vnímá protipandemická omezení jako velmi silnou osobní zátěž.

Spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn, který vidí východisko v očkování, požádal o porozumění zpoždění této kampaně. Poukázal na to, že farmaceutické společnosti jsou závislé na dodavatelských řetězcích v době, kdy po celém světě je poptávka po vakcínách enormně velká. Dva velcí výrobci, Pfizer a AstraZeneca, na kterých je Německo zatím závislé, již dříve oznámily, že nemohou dodržet své sliby, a proto dodávají méně dávek vakcín, což vede k úzkým místům. Společnost Pfizer a její německý partner BioNTech zdůvodnily potíže s přeměnou výrobního závodu v Belgii, ale slíbily že přesto dodají značné množství této vakcíny. Jak se bude následně za této situace vyvíjet, bude možné rozhodnout po 15. únoru nebo ještě později.

V zásadě má sympatie k postupným plánům, které v současné době připravují některé spolkové země, uvedl Spahn. O dalším přístupu se rozhodne ve středu příštího týdne na konferenci spolkové vlády s šéfy 16 spolkových zemí, kdy se bude jednat , jak se dále bude postupovat a zdali bude možné přistoupit k dalšímu uvolňování. Kancléřka Angela Merkelová, ale včera varovala před velkými nadějemi i když vidí mírné světlo na konci tunelu krize. Poukázala na nebezpečí mutace viru, což donutí dělat tvrdá rozhodnutí. Před námi jsou ještě těžké časy, řekla spolková kancléřka v rozhovoru pro nejrozšířenější soukromé televizní stanice NTV a RTL vysílající pro německy hovořící evropské oblasti.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

14:08 Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

Pondělní Seznam Zprávy přinesly další z řady článků týkajících se osoby a osudu doc. Miroslava Ševčí…