Jsme hluboce znepokojeni dramatickým nárůstem popírání, překrucování a revizionismu holocaustu a současným fenoménem srovnávání současných politických debat a šoa. Taková přirovnání jsou zvráceností historie. Urážejí muže, ženy a děti, kteří byli zbaveni svých práv, pronásledováni a zavražděni. Tato srovnání představují formu antisemitismu a jsou v přímém rozporu s definicí holocaustu Mezinárodní aliance pro připomenutí holocaustu a její definicí popírání a překrucování holocaustu.
Připravují půdu pro předsudky a nenávist a v konečném důsledku ohrožují naše společnosti. Podpora vzpomínek a vzdělávání souvisejících s holocaustem a boj proti antisemitismu, rasismu a xenofobii jsou prioritami našich vlád a naší společnosti. Je naší povinností pamatovat si, učit se a čelit rostoucímu revizionismu, popírání a překrucování holocaustu – online i offline.
Toto usnesení vyzývá členské státy, agentury OSN a subjekty ze soukromého sektoru, jako jsou technologické společnosti, aby přijaly aktivní opatření proti znepokojivému trendu popírání a zkreslování holocaustu a aby podporovaly vzdělávání, výzkum a připomínání holocaustu. Je to důležitý příspěvek k boji proti antisemitismu a naší společné morální povinnosti právě teď, kdy si připomínáme 80. výročí konference ve Wannsee. Formálně zpečetil systematické pronásledování a vraždění Židů v celé Evropě.
Naší vážnou povinností vůči všem obětem a pozůstalým je nikdy nezapomenout. Přijímáme svou odpovědnost za zachování a ochranu historických faktů holocaustu, který vedl k vyvraždění třetiny židovského lidu a dalších menšin. Holocaust bude navždy varováním pro všechny lidi před nebezpečím nenávisti, bigotnosti, rasismu a předsudků. Dnešní konsensus jasně ukazuje, že popírání holocaustu je téma, na kterém mezinárodní společenství stojí společně a mluví jedním hlasem. Jsme odhodláni připomínat si oběti a zajistit, aby se hrůzy minulosti nikdy neopakovaly.
Současně německá ministryně zahraničí vydala prohlášení, že za toto utrpení nesou vinu také úředníci spolkového ministerstva zahraničí, kteří se dali do služeb zločinů a genocidy nacistického režimu. Stali se ochotnými pomocníky bezpráví. Tato kapitola dějin pro nás musí být podnětem: nic podobného se už nikdy nesmí opakovat. Naopak: každý, kdo nese odpovědnost ve státní službě, se musí především hlásit k právu a lidskosti, nikoli k moci. Nedílnou součástí školení na Spolkovém ministerstvu zahraničí je proto kritické prověřování role, kterou hrálo Spolkové ministerstvo zahraničí v době nacionálního socialismu. Kromě toho vedeme všechny zaměstnance, kteří se účastní školení, ještě více na to, aby si uvědomovali antisemitismus a začali jednat, když se s ním setkají.
Od nynějška to bude všem zaměstnancům po celém světě připomínat Mezinárodní den památky obětí holocaustu 27. ledna. A ještě zřetelněji se budeme věnovat otázkám diverzity a antidiskriminace v rámci školení, aby naši zaměstnanci zůstali ostražití.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.