Rudolf Mládek: Vysoký obchodní přebytek států G6 ve vztahu k USA

09.06.2018 13:10 | Zprávy

„Ty vyděláváš a já prodělávám.“ Asi i taky by se dal přeložit onen vysoký obchodní přebytek států G6 vůči Spojeným státům americkým.

Rudolf Mládek: Vysoký obchodní přebytek států G6 ve vztahu k USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Představitelé zemí G6 jsou Kanada, Japonsko, Itálie, Francie, Německo, Británie a také v souhrnu Evropská unie. Od momentu, kdy USA zavedly cla na ocel a hliník ( a tím to nepochybně ze strany USA neskončí), skupina států G6 americkému prezidentu trvale spílá. A říká: „Ty budeš dál prodělávat a my budeme dál vydělávat, tak co se ti na tom nelíbí?“...Hm.

Spor s USA se vyhrožováním nevyřeší

Logicky se vynořuje několik otázek. První je ta, proč takový stav vůbec nastal a kdo do nástupu Donalda Trumpa řídil USA tak špatně. No kdo asi… Politické hvězdy globálního kapitálu Obamou konče přivedly USA na kraj fiskálního útesy a není to už žádné tajemství.

Další otázkou je, proč si politici se států G6 myslí, že Američané se budou dívat na to, jak dál chudnou a oni v G6 na jejich úkor bohatnou. Poslední otázkou je proč  země NATO ve velké části nedodržují své alianční závazky a to i za situace, kdy na úkor USA bohatnou. Tato nerovnováha politická, ekonomická i morální je už tak vysoká, že USA přestaly pokládat země G6 za své spojence. A to je jen mírné vyjádření. Ti nyní vykřikují a vyhrožují. Jenomže komu a čemu? USA na tom už hůře ve vzájemném obchodu být nemohou a tak nemají co ztratit. Ztratily už tak až příliš.

Ten nejhorší

Politicky skutečně už směšná a nejhorší figurka osoba Juncker se nabídl, že přijede do Washingtonu, aby mohly obě strany vypracovat společnou analýzu a vyřešit svůj spor smírně. Ještě včera Juncker USA vyhrožoval, že USA poučí, kdo je EU, ještě včera vyhrožoval, že EU bude muset ve světě zastoupit USA. U tyto samotné výroky svědčí o tom, že tento voliči nezvolený a velmi chybující arogantní předseda Evropské komise je zcela mimo realitu jak obchodní, tak vojenskou. Není to jediná tragédie v EU.  Obdobně mimo realitu se nachází německá politika či plány nové italské vlády na oživení ekonomiky nebo plán na zavedení trvalého mechanismu přerozdělování migrantů. Evropská unie je ve stavu pobláznění a ireality. Až příliš to připomíná třicátá léta minulého století. Když profesor Zbořil jiným slovy říká, že politická irealita je prvním krokem k válce, není to nic, co bychom měli brát na lehkou váhu.

Rudolf Mládek

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Potřebujeme více středoškoláků, respektive nové kapacity pro jejich ubytování?

12:17 Zdeněk Lanz: Potřebujeme více středoškoláků, respektive nové kapacity pro jejich ubytování?

Člověk nemusí být žádný velký odborník – ať už na školství a vzdělávání obecně, ekonomii, statistiku…