Dnešní demonstrace nazvaná „Sherwood pro všechny!“ je reakcí občanských aktivistů na činnost tzv. bezpečnostně-informačního týmu, operujícího ve Vrchlického sadech kolem Hlavního nádraží v Praze pod záštitou Magistrátu hl.m. Prahy a Městské části Praha 1.
Proč pořádáme dnešní demonstrativní shromáždění?
Bezpečnostně-informační týmy (tzv. be-in týmy) působí ve Vrchlického sadech od 15. března 2018. Dnešní akce, pořádaná nově vzniklou iniciativou Sherwood pro všechny!, má za cíl vyjádřit nesouhlas s jejich činností. Nesouhlasíme se snahou vytlačovat lidi bez domova z centra města, ani s posilováním kontroly nad jejich pohybem. Protestujeme též proti způsobu, jakým jsou tzv. be-in týmy propagovány v médiích, obzvláště pak proti výrokům radního Hodka, např. o „jarním úklidu“ ve spojení s vyháněním lidí bez domova z parku. Jako by lidé bez domova měli být (jako nepotřebná věc) předmětem nějakého „úklidu“ (kam?).
V čem vidíme problém v přístupu radnice a fungování tzv. be-in týmu?
Nehledě na výroky pronášené z nesnášenlivosti a pocitu nadřazenosti vůči určité skupině osob, což samo o sobě považujeme za neadekvátní pro zaměstnance magistrátu, je navíc konání tzv. be-in týmu na hranici zákona. Porušení návštěvního řádu parku nebo městských vyhlášek může řešit pouze městská či státní policie. Upozorňovat na přestupky mohou případně i pracovníci města, ani oni však nemohou dodržování vyhlášek ani návštěvního řádu vynucovat. Be-in tým je přitom zajišťován soukromou bezpečnostní agenturou - tedy lidmi, kterým nepřísluší žádná zvláštní práva, neboť jejich postavení je shodné s postavením kteréhokoliv jiného řadového občana. Jak je ale vidět z propagace be-in týmu v médiích, pracovníci vystupují, jako by měli pravomoci úřední osoby, např. budí lidi spící na lavičkách, autoritativně jim udílí pokyny a vykazují je z jejich míst. Jejich jednání tak může být i trestným činem Přisvojení si pravomoci úřadu podle § 328 trestního zákoníku.
Jak si představujeme možné řešení?
Dlouhodobým řešením bezdomovectví podle nás není represe sahající za hranice zákonů i legitimity. Lidé bez domova si park u hlavního nádraží vybírají nikoliv kvůli vybírání drobných, ale proto, že je to pro ně bezpečné — na jiných místech jim hrozí, že budou okradeni nebo napadeni, a takových případů není málo. Reálným a přínosným vypořádáním se s momentální situací je podle nás spíše vytvoření dostatečného fondu sociálního bydlení. Dočasným řešením by mohlo být například i navýšení kapacit pobytových zařízení pro lidi bez domova, zvyšování jejich kvality a zřízení chybějícího typu pobytových služeb, který by byly schopny ubytovávat i lidi se závislostmi.
Doufáme, že pro předvolební kampaň si komunální politici vyberou namísto fiktivních nespecifikovaných problémů tentokrát téma skutečné — třeba prevenci a ukončování bezdomovectví namísto represe vůči lidem bez domova. Chudobu a nouzi totiž nelze „uklidit“ ani vymazat, nefunguje ani trestání občanů za to, v jaké krizové životní situaci se ocitli. Efektivnější, ale i levnější, byť se to tak na první pohled nemusí jevit (a chybí i populistický potenciál), je spíše řešení a předcházení příčin, nikoliv trestání následků. To bychom ale asi chtěli příliš. Nebo ne?
Zajímavost na závěr
Činnost tzv. be-in týmu smluvně končí krátce po komunálních volbách. Náhoda? Odpověď naleznete ve svých srdcích a na internetových serverech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV