Slávek Popelka: Něco je u nás špatně

25.12.2019 16:33 | Zprávy

S detektory kovů už v naší zemi chodí desetitisíce lidí. Někteří z nich občas i něco cenného najdou. Jen mizivé procento z nich své nálezy odevzdá. A není se čemu divit. Příčin tohoto jevu je několik.

Slávek Popelka: Něco je u nás špatně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr Holešovské výzvy Slávek Popelka

Tento stát prodal za německé dluhopisy kromě desítek tun zlatých cihel i množství historických mincí. Vše hluboko pod skutečnou cenou. Tomu, že za tento podivný prodej lidé, kteří o něm rozhodovali, nedostali slušně zaplaceno, věří v této zemi jen málokdo. A hledači to vědí také a nechce se jim dotovat prodejné a zištné státní úředníky či bankéře.

Hlavní příčinou zatajování nálezů však je směšně nízká odměna, která podle našich zákonů, platných ještě z doby komunismu, hledačům náleží. Jsou to čtyři procenta ceny kovu. V Anglii i mnoha dalších zemích západní Evropy má nálezce nárok na polovinu tržní ceny. Druhou polovinu obdrží majitel pozemku. Odměna je jim vyplacena neprodleně. U nás na ni nálezci někdy čekají i několik let a ve většině případů dostanou jen nepatrný zlomek skutečné ceny. A tak poklady nenávratně mizí v zahraničí nebo v soukromých sbírkách zbohatlíků.

Třetí příčinou je neutěšená finanční situace mnohých našich lidí. Ve státě, kde životní náklady jsou větší než plat běžného pracujícího člověka a kde statisíce lidí má exekuce nebo je v dluhových pastích, je mnohdy prodej nalezených cenností jedinou možností, jak se dostat z neřešitelné situace.

Něco je u nás špatně. A ti, kteří by to měli řešit, nic neřeší a ještě si rozdávají statisícové odměny. Nedochází jim, že trpělivost našich lidí není nekonečná.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Uděláte tentokrát něco nebo budete zase jen přihlížet?

Máte vysvětlení, proč opět před vánoci roste cena másla? Nepřipomíná vám to scénář z loňského roku, kdy taky před vánoci rostly ceny másla, cukru, vajec? Je to podle vás v pořádku a odůvodněné? Kdo za navýšením stojí a nemyslíte, že byste s tím konečně něco měli dělat? Netvrdím, že máte nabourávat s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: K volebním podvodům

11:34 Petr Hampl: K volebním podvodům

Druhý pohled Petra Hampla