Štěpán Křeček: Ceny v zemědělství klesají, ale v průmyslu rostou

17.09.2018 11:07 | Zprávy

„V loňském roce jsme prožili máslovou krizi, kdy nedostatek mléčného tuku prudce zvýšil cenu másla. Letos si můžeme všimnout růstu cen zeleniny a obilovin. Celkově však ceny zemědělských výrobců klesají,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Ceny v zemědělství klesají, ale v průmyslu rostou
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

V srpnu došlo k meziročnímu poklesu cen zemědělských výrobců o 2,1 procenta. V živočišné výrobě klesly ceny o 5,2 procenta, přičemž nejvíce klesly ceny jatečních prasat o 19,9 procenta. V rostlinné výrobě se zvýšily ceny o 0,9 procenta, přičemž byl zaznamenán výrazný růst ceny čerstvé zeleniny a obilovin. Naopak ceny ovoce klesly o 43,3 procenta, což předznamenává nadprůměrnou úrodu v sadech.

„V závěru hospodářského cyklu dochází k růstu cen komodit a energií. To se odráží v rostoucích cenách průmyslových výrobců. Firmy navíc musí odříkat zakázky kvůli nedostatku zaměstnanců, což snižuje množství výrobků na trhu a vede k růstu koncových cen,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Ceny průmyslových výrobců meziročně vzrostly o 3,3 procenta. Vyšší ceny v průmyslu odráží růst cen komodit a energií. Do vyšších cen se dále odráží růst mezd a nedostatek zaměstnanců na trhu práce. Firmy kvůli neobsazeným pracovní pozicím musí odříkat zakázky, což snižuje množství vyrobených výrobků, které se následně prodávají dráž. Podobný vývoj je zaznamenán i u stavebních prací, kde ceny vzrostly o 3,5 procenta. Vlivem prudkého růstu cen nemovitostí se zvýšila poptávka ve stavebnictví, ale firmy ji nejsou schopny plně uspokojit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Vánoce, vánoce přicházejí

15:16 Jiří Weigl: Vánoce, vánoce přicházejí

Už jsou znovu tady – nejkrásnější svátky v roce, křesťanům radostně sdělující Spasitelovo narození a…