Hospodaření sektoru vládních institucí za druhé čtvrtletí 2020 dosáhlo schodku 100,4 miliardy korun. V meziročním srovnání došlo k výraznému zhoršení, protože ve druhém čtvrtletí 2019 bylo dosaženo přebytku 25,8 miliardy korun. Na špatných výsledcích hospodaření se podílely především ústřední vládní instituce.
Schodkové hospodaření vedlo ke skokovému růstu zadlužení veřejného sektoru o 7,3 procentního bodu na 39,9 procenta HDP. To odpovídá dluhu 2 263,5 miliardy korun. O rok dříve dosahoval veřejný sektor zadlužení 32,6 procenta HDP. To odpovídalo výši dluhu 1 816,6 miliardy korun.
Příjmy sektoru vládních institucí klesly o 7,2 procenta. Na meziročním poklesu příjmů se podílely zejména nižší příjmy z daní. Výdaje sektoru vládních institucí vzrostly o 14,0 procenta. Na meziročním růstu se nejvíce podílely kapitálové transfery a dotace.
Ve druhém čtvrtletí 2020 byl nárůst dluhu výrazně vyšší než deficit hospodaření. Vládní instituce si totiž vypůjčily o 275,7 miliardy korun více, než byla jejich potřeba financování. Objem emitovaných cenných papírů vzrostl o 433,7 miliardy korun a nadále tvoří zcela dominantní složku dluhu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV