Předpovědi Světové banky jsou tradičně nižší o cca půl bodu oproti Mezinárodnímu měnovému fondu, který zveřejní své předpovědi až příští týden. Důležité zůstává, že v tomto roce bude zaznamenán významný růst světového hospodářství. Rust dynamiky ekonomiky světa přijde od rozvijejících se zemí (3,4 % oproti 1,8 %) oproti již rozvinutým ekonomikám.
Toto světové zlepšení ekonomického klimatu se dá vysvětlit velkou měrou tím, že mnoho velkých zemí ožilo po těžkém roce 2016, jak potvrzuje např. Franziska Ohnsorge, ekonomka, která dohlíží na otázky rozvoje ve Světové bance. Rusko, Brazílie, Nigerie nebo Jižní Afrika, tedy relativně velké ekonomiky, by měly vyjít v tomto roce z recese.
Tato příhodná změna je samozřejmě vázána pro země, producenty ropy, na vzestupu cen nafty. Mezi nejrychleji rostoucími ekonomikami je největší Čína, která ovšem bude nadále přibrzďovat. Světová banka počítá s růstem Číny pro tento rok 6,5 %, zatímco v roce 2016 to bylo 6,7 % v souladu s oficiálními vyjádřeními čínského prezidenta Xi Jinpinga. Před rokem došlo k jistému snížení dynamiky čínského růstu. Hlavní nebezpečí pro světovou ekonomiku představovalo „finanční riziko“, živené velmi vysokými dluhy čínských podniků. To riziko ovšem existuje pořád, ale stát má prostředky, jak podržet banky. Ve druhé polovině tohoto roku na 19. kongresu Čínské komunistické strany, který má zejména posílit pozici a moc čínského prezidenta Xi Jinpinga, udělá tento muž vše proto, aby se vyhnul ekonomickým problémům.
Světová banka zatím nevytvořila scénář o politice, kterou se vydá Donald Trump. Bez jakéhokoliv precedensu může budoucí americký prezident vyvíjet tlaky a problematizovat vztahy především s Čínou nebo s Mexikem. Světová banka se domnívá, že protekcionismus od roku 2016 ovládl terén a obává se zpomalení mezinárodního obchodu, jednoho z motorů růstu. Pobízí státy a podniky k větším investicím především do infrastruktury a sítí.
(podle Le Figaro, ZP)
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV