Vaše Věc: Zemřel bývalý panamský diktátor Noriega

09.06.2017 19:15 | Zprávy

Nebyl to pouze diktátor, ale jeden z hlavních aktérů boje proti komunismu, který Washington vedl v osmdesátých letech v Latinské Americe. Noriega zemřel ve věku 83 let. Není to náhoda, že se prezident George Bush o něj přestal zajímat několik týdnů po pádu Berlínské zdi, když komunismus již nebyl hrozbou pro svobodný svět. Noriega to byla latinsko – americká karikatura: zkorumpovaný, agent CIA, ale také sloužící tajným službám kubánským, spojený s prodejem drog a mučením.

Vaše Věc: Zemřel bývalý panamský diktátor Noriega
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Noriega

Manuel Noriega v šedesátých letech vystudoval na americké vojenské škole v pevnosti Gulick. Tato škola formovala většinu budoucích diktátorů podporovaných Washingtonem ve jménu boje proti komunismu. Byl rekrutován CIA již více let, protože americká agentura v něm viděla nadějného člověka ze země nevypočitatelné, co se týče strategie. Když padla v roce 1968 v Panamě vláda a u moci byl prezident Armulfo Arias, který otevřel cestu dvěma desetiletím diktatury a moci generála Omara Herrera, Manuel Noriega se stal nejmocnějším šéfem G2, což byla nelítostná panamská tajná služba. Stal se nejpotřebnějším jednak diktátorovi Torriosovi a také CIA.

Generál Torrios zemřel v roce 1981 při letecké nehodě, která se nikdy řádně nevyšetřila. Manuel Noriega se přiblížil k Pablu Escobarovi, který vytvářel kartel jmenovaný Medellin, což byla jedna z nejmocnějších kriminálních organizací všech dob. Panama se stala nejlepším spojencem Escobarovy organizace: byla to platforma reexportu drog, místo, kde se praly peníze z obrovských zisků generovaných z narkodistribuce. A byla také přístřeším pro Pabla Escobara, jeho rodinu a jeho věrný doprovod, když se situace v Kolumbii nevyvíjela dobře.

Během osmdesátých lete se pohyby gerily v centrální Americe znásobily, zejména v Nikaragui a Salvadoru. Manuel Noriega se dal do služeb Washingtonu, aby financoval, vyzbrojil a někdy zastřešoval pohyby protirevoluční, jako např. Contras Nikaraguayens. Také dodával zbraně gerilám a informace kubánských službám. Manuel Noriega v té době se zdá, uspokojil celý svět.

Bývalý francouzský prezident Francois Mitterrand ho vyznamenal řádem Čestné legie v roce 1987. V prosinci 1988 byla senátní komise Spojených států přesvědčena, že Noriega vytvořil „první narkoamerický stát“. V květnu 1989 zrušil výsledek prezidentských voleb a sám se určil prezidentem republiky. Washington již nad tím nemohl zavírat oči. Prezident Bush se rozhodl k invazi do Panamy 20. prosince 1989: operace se jmenovala „Pravý důvod“.

V této operaci se americká armáda úplně znemožnila v neuvěřitelné honbě za Noriegou, kterého pronásledovala několik dnů v ulicích Panamy. Nakonec ho americké síly našly. Manuel Noriega se Američanům vzdal 3. ledna 1990. Byl odsouzen na čtyřicet let vězení tribunálem v Miami. Poté byl deportován do Francie a odsouzen za praní špinavých peněz v červenci 2010. V roce 2011 byl Noriega vydán do své země, kde byl opět souzen a odsouzen za všechny své zločiny.

(podle Le Figaro, ZP)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Sliby

Dobrý den, trochu mě zaskočila vaše odpověď na tento dotaz. https://www.parlamentnilisty.cz/profily/plk-Ing-Zdenek-Nytra-111912/otazka/Stava-se-snad-ODS-populistickou-stranou-159969. Pokud nejste populisté, což doufám nejste, tak proč dávat nereálné sliby, jakože postavíte palác, z kterého ale ve fi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

14:08 Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

Pondělní Seznam Zprávy přinesly další z řady článků týkajících se osoby a osudu doc. Miroslava Ševčí…