Veronika Sušová-Salminen: Dnes nás ohrožují kmotři, ne "staré struktury" minulého režimu

27.11.2013 13:19 | Zprávy

Lustrace jsou účelové a pokrytecké. Měli bychom je zrušit.

Veronika Sušová-Salminen: Dnes nás ohrožují kmotři, ne "staré struktury" minulého režimu
Foto: Hans Štembera
Popisek: První zasedání sněmovny v sedmém volebním období mělo na programu hlavně poslanecký slib

Lustrace jsou účelové a pokrytecké. Měli bychom je zrušit. Vyčerpaly se a dnes nás ohrožují kmotři, ne "staré struktury" minulého režimu. Tohle všechno zaznívá v posledních dnech o tématu lustrací v souvislosti se sestavováním vlády a osobou Andreje Babiše. Dokonce se prý má připravit Lex Babiš, který by umožnil Babišovo členství ve vládě bez lustračního osvědčení. KDU-ČSL naproti tomu podobné řešení vehementně odmítá.

Skoro dvacet pět let od změny režimu v ČR je otázka platnosti lustrací samozřejmě docela logická. Neměli bychom se ale nechat zmýlit tím, že by obnovený zájem o lustrace mohl znamenat kvalitativní posun české polistopadové demokracie. Lustrace od počátku představovaly prvek tzv. přechodové justice a patřily k nejkontroverznějším porevolučním zákonům, protože vylučovaly konkrétní skupiny osob z vykonávání konkrétních politických funkcí ve státě, který se ale hlásil k liberálně demokratickému zřízení, které je chápáno jako inkluzivní.

Vedle bezpečnostní dimenze měly lustrace vždy velmi silnou morální a hodnotovou dimenzi, respektive sloužily určité představě či nároku na celkovou očistu české politiky a společnosti od "starého režimu". Otázka toho do jaké míry je spoléhání se na archivy represivních orgánů státu, který byl označen za nedemokratický v pořádku i otázka náhlých skartací po listopadu 89 a tedy úplnosti seznamů StB, zůstaly povážlivě na okraji.

Andrej Babiš je příkladem, a to dokonce par excellance, slepého místa lustračních zákonů. Ty zamezovaly přístupu k některým politických a vyšším manažersko-administrativním postům ve státě, ale nijak se netýkaly oblasti hospodářských aktivit a soukromého podnikání. "Bývalí lidé" tak sice nemohli zastávat politicko-mocenské pozice, ale mohli si budovat ekonomickou základnu, která dnes skoro dvacet pět let po převratu zcela splynula například ve straně ANO. V podstatě se tito lidé mohli plně realizovat v podnikatelské a ekonomické oblasti, která byla ideologicky postavená do pozice "kostry" nového režimu. Ekonomické "elity" po roce 1989 rozhodně lustrační logice nepodléhaly, i když je poměrně známé, že nejen v ČR ale i jinde v bývalém východním bloku to byli právě lidé spojení se špičkami minulého režimu, kteří měli informační i faktický kapitál nutný k "transformaci" a privatizaci v době přechodu od socialismu k tržnímu hospodářství.

Lustrace ale nemají v Česku jenom právní dimenzi. Staly se totiž i součástí morálně zabarvené veřejné debaty, v níž jsou dodnes různí lidé lustrováni a nálepkováni, a tím vylučováni, celkem běžně. Kádrovací mentalita, ztělesněná mimochodem i Havlovým pojmem "staré struktury", je často odrazem té stejné praxe od které se odvrací a kterou kritizuje. Lustrování bylo a je rovněž pevnou součástí antikomumismu s jeho anti-levicovým nábojem. V 90. letech bylo hojně užívaným argumentem v pracovních a mezilidských vztazích i mimo politiku. A přitom zdaleka nešlo o spolupráci s StB, ale i o řadové, konformní členství v KSČ, které u někoho vadilo a u druhého nevadilo. O politickém zneužívání lustrací existuje řada studii.

To, že se lustrace začaly znovu řešit v souvislosti s "agentem Burešem" svědčí o mnohém. Dvojí metr a dvojí morálka české společnosti se tu projevují ve svojí nahotě. Diskuze o lustracích se teď posouvá směrem k jejich utilitární zbytečnosti v kontextu Babišova volebního uspěchu, nikoliv ale směrem k tomu zda a jak lustrace posílily českou demokracii a napomohly celospolečenskému "vyrovnání s minulostí", včetně diskuze nad otázkou konformismu, kolaborace a generační i osobní odpovědnosti. Ukazuje se, že polistopadové "hodnoty" podléhají lehce mocenské logice handlu. Dalším problémem je to, že ad hoc zrušení s ohledem k Babišovi vlastně popře celý princip lustrací po roce 1991, a to zvlášť pokud se skutečně prokáže jeho spolupráce s bývalou StB.

Česká společnost je dnes samozřejmě jinde než před deseti nebo dvaceti lety. Lustrace dnes de facto nepředstavují otázku bezpečnosti "transformace", i když tento argument byl i ve svojí době dost pochybný. Jinými slovy, Babiš nepředstavuje bezpečnostní ohrožení, protože byl komunista nebo snad i spolupracovník StB, ale jen další ohrožení morálního profilu polistopadové demokracie v České republice. Morálního profilu, který ale vykazoval a vykazuje vedle sytémového absentování právního státu a právního vědomí, také znaky kolektivního pokrytectví a dvojího metru. Všechny tyto drobné "inkonzistence" se nasčítávají a v důsledku přestávají být zvladatelné s ohledem na politický systém a jeho legitimitu. A o tom by se mělo začít mluvit.

Lustrace v této podobě tu dávno neměly být. Jejich umělé prodloužení v roce 2000 bylo prosazeno českou pravicí jako jeden z významných nástrojů její celkové nadvlády. Nicméně dnešní diskuze o jejich platnosti by podle mého názoru neměla podléhat jenom logice jednoho jména vytrženého z celého kontextu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Močálem černým kolem bílých skal

14:52 Ivo Strejček: Močálem černým kolem bílých skal

Inaugurační řeč Donalda Trumpa byla velkolepá. Odečteme-li z ní obvyklá Trumpova bombastická vyjádře…