Zbyněk Fiala: Švejk v americkém zajetí

11.01.2017 18:36 | Zprávy

Zprávu četnického strážmistra Flanderky z Putimi, který odhalil ve Švejkovi ruského špióna, připomíná „fejk“ (fake), který vytáhli šéfové amerických tajných služeb na zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Obsahuje nedoložená tvrzení, že Trump je něco jako ruská spojka a že v létě loňského roku opakovaně mluvil „s ruskými úředníky“ o hákování počítačů národního výboru Demokratů a mailu šéfa kampaně Podesty. Všechno je to na úrovni zjištění, že kdyby Švejk měl fotoaparát, fotografoval by nádraží.

Zbyněk Fiala: Švejk v americkém zajetí
Foto: archiv
Popisek: Zbyněk Fiala

Ve Spojených státech pokračuje snaha vydávat prohru Hillary Clintonové ve volbách za dílo ruských tajných služeb na pokyn Vladimíra Putina. Novinkou je nedoložená zpráva, že Donald Trump o tom věděl a dokonce to s ruskými protějšky koordinoval.

„Je to fejk,“ napsal na twitteru Donald Trump, „totální politický hon na čarodějnice.“

Uvedená zpráva prý vznikla na zakázku jakési vlivové agentury, která původně sloužila štábu Donalda Trumpa, ale zběhla k Hillary Clintonové. Najala si pak vysloužilého britského špiona, aby hledal špínu, která by vykolejila Trumpovu kampaň. Špion sesmolil 35 stran, ale nikdo se je neodvážil použít, protože nic z toho se nedařilo doložit. Přestože se holedbal ruskými zkušenostmi, nápadně mylně pracoval s ruskými reáliemi.

Uvedená špína prý kolovala už na podzim ve washingtonských kruzích a mezi novináři, ale nakonec ji nikdo neotiskl, protože všechny pokusy o ověření selhaly. Až teď to otiskl bulvární BuzzFeed jako „zpravodajskou povinnost“. Nedává to tedy jako zprávu o Trumpovi, ale zprávu o tom, co na něj tajné služby vytahují. Pro jistotu hned na začátku uvádí, že zpráva je neověřená a obsahuje chyby.

Šéfové CIA, FBI a zastřešující Národní bezpečnostní agentury v pátek ukázali Trumpovi jen dvoustránkový výcuc z této zprávy, a měl to být zřejmě důležitější bod jednání, než zpráva o dlouhých prstech Vladimíra Putina. V textu je i kompro spočívající v popisu ruského videa z hrátek realitního magnáta s prostitutkou v moskevském hotelu. Evidentně chtěli Trumpa skřípnout. V navazujícím projednávání případu „háknutých voleb“ v Kongresu se o zprávě mluvilo také, to jí nakonec pomohlo na veřejnost a venku je všechno.

Pokud jde o samotné hákování, klíčová scéna se měla podle zprávy odehrát - kde jinde než v Praze. Tam se prý sešel Trumpův právní poradce Michael Cohen s ruským protějškem Soloduchinem, který přišel v nevinném převleku zástupce organizace pro export ruské kultury Rossotrudničestvo.

„V životě jsem v Praze nebyl,“ napsal na twitter nebohý Cohen.

Žádného Cohena jsem nikdy nepotkal, řekl listu New York Times Soloduchin.

Ale to známe. Kdyby se Cohena zeptali: „Umíte rusky?“, taky by určitě řekl: „Neumím.“

Z toho je zřejmé, že oba sprostí obvinění nečetli Švejka a neznají poučení putimského strážmistra Flanderky, že každé zapírání jen ztěžuje přiznání.

Nebo jej naopak četli a znají i odpověď:

„To máte ouplnou pravdu,“ řekl Švejk, „každé zapírání ztěžuje přiznání a navopak.“

Špatná není také úvaha, že se Rusové si Trumpa předcházeli během jeho účastí na soutěžích o královnu krásy, které organizoval. To má logiku. Volba královny krásy a prezidenta má mnoho společného. Úspěch v jednom usnadňuje druhé. Jestliže Rusové přišli na tuto vazbu jako první, měli svoji práci ulehčenou. Mohli Trumpovi pochlebovat a vtírat se mu do přízně, aniž by jim do toho lezla konkurence. Ale je jen hypotéza, že Trump je krásnější než Clintonová, a proto byl už před lety zákonitě předurčen k tomu, aby vyhrál loňské prezidentské volby. Vědecký důkaz chybí. Ví se jen to, že toho zneužil Putin.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Výzva účastníkům zasedání Parlamentního shromáždění NATO

11:21 Zdeněk Lanz: Výzva účastníkům zasedání Parlamentního shromáždění NATO

Otevřený dopis účastníkům zasedání Parlamentního shromáždění NATO.