Dušek (ČSSD): SZP potřebuje dostatečné finance a rozumnou obchodní politiku

23.03.2012 14:43 | Zprávy

V druhé polovině března se uskutečnilo další jednání Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu, které se zabývalo projednáváním návrhu reformy společné zemědělské politiky (SZP).

Dušek (ČSSD): SZP potřebuje dostatečné finance  a rozumnou obchodní politiku
Foto: Redakce
Popisek: Robert Dušek

Jak tato reforma bude skutečně vypadat, bude záviset především na vyjednání Víceletého finančního rámce EU (VFN) pro období 2014-2020.  V této souvislosti byli pozváni na jednání zemědělského výboru zástupci Rozpočtového výboru Evropského parlamentu, aby informovali o současné situaci. V rámci diskuse vyplynulo, že jednání teprve začínají a měly by být ukončeny do poloviny roku 2013. 

Pokud nebude nový rámec schválen, financování bude probíhat podle stávajícího VFN. Oproti současnému finančnímu rámci EU však navrhuje Evropská komise celkový objem na SZP snížit.

„Společná zemědělská politika potřebuje dostatečné finanční prostředky, aby především zabezpečila potravinovou bezpečnost Evropské unie a jednotlivých členských zemí. Pokud mezi evropským dovozem a vývozem zemědělských produktů nebude dosaženo rovnováhy, tak tyto prostředky nebudou schopny zajistit dlouhodobé cíle společné zemědělské politiky,“ řekl europoslanec Robert Dušek (ČSSD), člen Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu.

Společná zemědělská politika by měla přispívat k úspěchu strategie Evropa 2020, má mít multifunkční úlohu, neboť mimo zemědělské trhy poskytuje mnoho různých veřejných statků, např. garantuje zabezpečení EU potravinami udržováním produktivity zemědělské půdy v celé Evropě, vytváří rozmanitost krajiny, zvyšuje biodiverzitu a dobré životní podmínky zvířat a bojuje proti vylidňování venkova. Částky přidělené na SZP v rozpočtovém roce 2013 by proto měly být v průběhu příštího finančního programového období přinejmenším zachovány. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Canov: Pokud přílepek projde, pokusím se podat návrh k jeho zrušení k Ústavnímu soudu

19:03 Senátor Canov: Pokud přílepek projde, pokusím se podat návrh k jeho zrušení k Ústavnímu soudu

Projev na 5. schůzi Senátu ČR 22. ledna 2025 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o…