Stávající úprava zákona nejvyššího kontrolního orgánu bezpečnostních složek nahrává politikům, kteří chtějí a mohou vyvíjet nátlak na policii a významně tak ovlivňovat její nezávislost a rozhodování během vyšetřování závažných korupčních kauz. Příkladem je odvolání Petra Lessyho a jeho okamžité nahrazení Langerovým spojencem, Martinem Červíčkem.
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se primárně věnuje odhalování a vyšetřování podnětů, které mohou nést znaky toho, že byla naplněna podstata trestného činu příslušníkem policie, celníkem, vězeňskou službou a zaměstnanci těchto útvarů. Paragrafové znění ukládá této instituci rozsáhlý vliv a moc. „Ve světle poslední události, jakou je vykonstruované odvolání Petra Lessyho a jeho účelová kriminalizace se ukazuje, jak takřka neomezené možnosti mají straničtí kmotři a vláda při nátlaku na nezávislost policie,“ otevřel téma Radek John.
„Poslanci Věcí veřejných podpoří a sami předloží návrh novely zákona o GIBS, který má zvýšit neovlivnitelnost této instituce ze strany politiků. S tímto návrhem se na nás obrátil spolek Šalamoun,“ potvrdil předseda John.
Předkládaná novela významně omezuje vliv vládních představitelů na jmenování ředitele této nejvyšší kontrolní instituce, která sama podléhá pouze minimální kontrole zvenčí. „Obeslali jsme všechny parlamentní strany, ale Věci veřejné byly jediné, kdo na náš návrh reagoval,“ uvádí předseda občanského sdružení Šalamoun John Bok a dodává, že je rád, že se podaří dát tento návrh do legislativního procesu, aby mohl být předložen vládě.
Jednou z nejzásadnějších změn, kterou přináší předložená novela, je jiný mechanismus při jmenování ředitele GIBSu. Nově by jej nejmenoval premiér, ale prezident republiky po provedeném výběrovém řízení, které by vyhlašoval předseda Senátu. Zároveň by se ředitelem GIBS nesměl stát člen politické strany a ani by nesměl být, a to ani historicky, členem bezpečnostního sboru, jehož příslušníky může Generální inspekce stíhat. „To, že ředitel GIBS nebude z řad bezpečnostního sboru bude mít naprosto zásadní vliv na nestrannost ředitele této kontrolní inspekce a rovněž tím bude zabráněno riziku vyřizování si účtů mezi policisty,“ představil důvody jedné z hlavních změn předseda strany John.
Novela rovněž upravuje počet a délku funkčních období. Stávající legislativní norma se této problematice vůbec nevěnuje nebo je velmi benevolentní. Jeden člověk by na místo mohl být zvolen nejvíce dvakrát po sobě a to maximálně na dobu pěti let. „Považuji za nepřijatelné, aby šéfování inspekci bylo bráno za záslužný post za loajalitu na kariérní důchod. Proto z možných uchazečů je třeba vyloučit bývalé příslušníky Policie České republiky, kteří mohou být v konfliktu zájmů,“ pokračoval dále John.
Věci veřejné vyzývají ostatní politické strany napříč politickým spektrem k podpoře této novely. Její přínos bude prakticky okamžitý a z dlouhodobého hlediska posílí akceschopnost i kredibilitu policie při rozkrývání těch nejzávažnějších korupčních kauz. „Zapojení prezidenta republiky do jmenování ředitele inspekce je v kontextu přímé volby dalším vstřícným krokem vůči voličům. Policie rozhodně nemá býti zpolitizovaná instituce, ale jejím hlavním poselstvím je primárně chránit slušné občany,“ uzavřel předseda Věcí veřejných Radek John.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz