Jeho velkým vzorem jsou přitom Spojené státy americké, které se za posledních několik let zbavily závislosti na dovozu plynu a staly se v této oblasti zcela soběstačnými. Polský ministr toto téma spojuje vedle oživení evropské ekonomiky také s nutností omezovat produkci tzv. skledníkových plynů v rámci boje EU proti klimatickým změnám.
Nepochybuji, že oživení ekonomiky evropských států je vážným problémem, se kterým se také naše společnost již delší dobu potýká. Současně ale vím, že krajina v naší zemi má úplně jiný charakter, než krajina v Polsku nebo dokonce ve Spojených státech amerických. Považuji proto za správný mnohem opatrnější přístup k využívání břidličných plynů, než jaký zvolilo v posledních měsících Polsko. A vzhledem k ekonomické síle mezinárodních korporací zabývajících se těžbou břidličných plynů bychom neměli prozatím umožnit ani průzkumné vrty, které vedle ekologického rizika přinášejí riziko mezinárodních arbitráží, pokud bychom se rozhodli nepovolit následnou těžbu.
Přírodní zdroje patří mezi největší bohatství, které můžeme odkázat příštím generacím. Rozum a obezřetnost při jejich využívání by proto měly být samozřejmostí.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vladimír Mana - profil