Martin Pánek: Pět referend v jeden den = vzor moderní demokracie

03.04.2012 11:24 | Zprávy

13. března 2012 se ve Švýcarsku konalo pět celonárodních referend najednou. Zpracovával jsem je do školy, tak když už jsem se s tím namáhal, poskytnu ty informace i laskavému čtenářovi.

Martin Pánek: Pět referend v jeden den = vzor moderní demokracie
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

Zapamatujme si, že pro politickou geografii Švýcarska je příznačné, že francouzsky mluvící kantony na západě země volí pravidelně podstatně levicověji než ty německy mluvící. Nyní už ke konkrétním referendům.

Zrušení knižního kartelu
 56,1 % ANO, západ Švýcarska NE

 V referendu šlo o zrušení existujícího kartelu na trhu knih, který zamezoval prodávat knihy pod minimální cenu. Regulace vznikla na popud ženevského národního radního (Národní rada je horní komora švýcarského federálního parlamentu). Tento pán v roce 2004 tvrdil, že: "Nespoutaný trh by vedl k mizení knihkupectví." Že by to mohlo být třeba tím, že business model z roku 1800 málokdy funguje i v roce 2004, ho samozřejmě ani nenapadlo. Zajímavé je, že proti tomuto kartelu se vyjádřily federální autority (spolková rada, soud a antimonopolní úřad). Definitivní tečku za ním však udělali až německy mluvící Švýcaři, kteří pod heslem "ceny má určovat trh" vyvolali referendum, které jim dalo za pravdu.

Hazardní hry
 87 % ANO (všechny kantony 78-94 %)

 K tomuto referendu se nevedla žádná kampaň. Zisky z hazardních her se ve Švýcarsku používají na financování kantonálních, kulturních, sociálních a sportovních organizací. Referendum nepřineslo nic nového, co se regulace týče, pouze regulaci dodalo vyšší právní sílu, protože se regulace dostala do švýcarské ústavy. Situace je taková, že kantony mají monopoly na velké loterie, sportovní sázky a hazardní hry. Internetové sázky do zahraničí jsou nelegální, avšak nepostižitelné.

Podpora stavebního spoření
 55,8 % NE

 Lidová iniciativa, která by přiznala kantonům právo na podporu stavebního spoření. Kanton Basilej-venkov (Baselland), kde něco podobného už funguje, byl dáván za vzor, avšak i zde byla iniciativa zamítnuta. K mému zármutku iniciativu podporovala i SVP, největší švýcarská strana euroskeptiků a zastánců volného trhu. Podpora měla znamenat daňový odpočet až 15 tisíc franků (300 tisíc Kč) ročně. Stavební spoření (tedy něco, co se v ČR stále nedaří zrušit) je však navrhováno stále znovu a nebude dlouho trvat a objeví se zase.

Šestitýdenní dovolená
 66,5 % NE (všechny kantony, Ženeva těsně, v německých kantonech přes 70 %)

 Švýcaři mají teď zákonný nárok na čtyři týdny dovolené za rok, stejně jako Češi nebo Němci. Odboráři navrhovali prodloužit tento nárok na šest týdnů. To samozřejmě nemohlo projít. (Ale zajímavé je, že o den dříve se konaly volby v jiné středoevropské zemi, kde jistý Róbert Fico získal 44,6 % hlasů.) V roce 1985 už Švýcaři o něčem velmi podobném hlasovali. Tenkrát byla navrhována pětitýdenní dovolená. Odmítnuta byla 65% většinou.

Omezení výstavby chat
 50,6 % ANO, zamítnuto v alpských kantonech

 Předmětem tohoto hlasování bylo nařízení pro všechny obce, že podíl chat (druhých domů) na celkovém počtu domů v obci nesmí být více než 20 %. V alpských kantonech to znamená konec rozvoje, protože v mnoha obcích zejména v kantonu Wallis už je chat více, než limit povoluje. Zastánci zákazu argumentovali zničením krásné švýcarské horské přírody, špatnou situací pro hotely (kterým ubývají zákazníci) a tím, že chaty zvedají ceny bydlení. Zákaz platí od prvního ledna 2013, takže stavte rychle.

 Připomínám zde také referendum z roku 2010, o kterém referoval časopis Laissez Faire. Milionářská daň se měla dotknout 0,6 % populace, a přesto byla odmítnuta.

 Proč to může ve Švýcarsku takhle fungovat?

 Dejte lidem zodpovědnost, a lidi se budou chovat zodpovědně. Je rozdíl chodit k volbám, pokud víte, že tyto volby můžou skutečně něco změnit, a chodit k volbám, pokud víte, že se vůbec nic změnit nemůže.

 Když jsem si četl v Neue Zürcher Zeitung o těchto referendech, překvapilo mě slovo Souverän. Musel jsem si vyhledat, že ve švýcarském politickém pojmosloví se slovem suverén myslí švýcarský lid.

Je mnoho věcí, ve kterých se můžeme inspirovat při vylepšování našeho politického systému.

  • lokalismus -- rozhodnutí se mají dělat na co nejnižší úrovni
  • daňová konkurence kantonů -- kantony jsou svými konkurenty nuceny udržovat nízké daně
  • lidová iniciativa -- lid chce zákon, v referendu si ho odhlasuje
  • lidové veto -- lid nechce zákon, který přijal parlament a v referendu ho odmítne
  • ústavní limity zdanění -- pro vyšší zdanění je nutné změnit ústavu, což je ve Švýcarsku velmi obtížné
  • ústavní zákon o vyrovnaném rozpočtu -- a funguje!
  • přístup na společný evropský trh, ale nezávislost na politice Brusele
  • politika není brána jako svinstvo -- Švýcaři "musí" k volbám často, takže o politice často diskutují a zaujímají informovanější stanoviska než občané zemí podléhajících EU

I v České republice existuje strana, v jejímž programu se podobné věci začínají objevovat...

Martin Pánek je členem republikového výboru Svobodných

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Svobodni.cz

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Urbanová (STAN): Evropa může přistoupit k tvrdší hře vůči USA

7:06 Urbanová (STAN): Evropa může přistoupit k tvrdší hře vůči USA

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k očekávané celní politice Donalda Trumpa.