Paroubek: Čerpání dotací z EU - Není za pět minut dvanáct. Dvanáct už bylo

24.03.2012 8:20 | Zprávy

Stanovisko k návštěvě eurokomisaře Johannese Hahna.

Paroubek: Čerpání dotací z EU - Není za pět minut dvanáct. Dvanáct už bylo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Premiér Petr Nečas oficiálně potvrdil, že Brusel chce od července pozastavit Česku platby z Evropské unie. Při své čtvrteční odpovědi na sněmovní interpelaci pak dále prohlásil, že tyto problémy údajně způsobil špatně nastavený systém, který jeho vláda zdědila od vlády, kterou jsem měl tu čest před šesti lety vést. Pan předseda vlády byl patrně příliš rozrušen z průběhu interpelací, když toto své prohlášení učinil, jinak by jistě komentoval současný tristní stav rozvážněji.

Jaká jsou fakta? Z celkové částky 800 miliard korun (30 miliard eur), kterou se za mého působení podařilo zcela bezprecedentně na léta 2007 až 2013 zajistit, je požadavek na evropské projekty zatím 570 miliard. Certifikované výdaje – tedy prostředky proplacené Bruselem – jsou ale ve výši pouhých 130 miliard!

Komise Česku dlouhodobě vytýká především nízkou míru čerpání s ohledem na fázi programovacího období u některých operačních programů, příliš mnoho nesrovnalostí a nízkou transparentnost spojenou s nedostatečným kontrolním systémem, který umožňuje předkládat ke schválení skutečná zvěrstva.

Na tyto výtky měla vláda reagovat a měla na to od roku 2007 spoustu času a mnoho příležitostí. Premiér Nečas při své výmluvě na špatně nastavený systém zcela zapomněl na dopis eurokomisaře pro regionální politiku Johannese Hahna z loňského července. Hahn jej v něm upozornil na pět základních chyb v systému rozdělování evropských dotací v České republice.

Jmenovitě na neprůhledné veřejné zakázky, velký vliv politiků na rozdělování dotací, na špatnou práci auditu, nekompetentní úředníky a také na naprostou neschopnost státu zasáhnout při neoprávněném čerpání dotací. Eurokomisař Hahn zcela jasně formuloval problémy, na které měla být neprodleně aplikována nápravná opatření. Jde zcela zřejmě o manažerské selhání, kdy je známo zadání a kdy po roce od zadání se ukáže, že nebylo přijato žádné účinné opatření na nápravu stavu.

Výmluva na situaci před šesti lety je z tohoto pohledu směšná a jen dokazuje naprostou nekompetentnost předsedy vlády, ministra pro místní rozvoj a celého týmu vládních manažerů, kteří se čerpáním fondů EU zabývají. Že nešlo v případě eurokomisaře Hahna o ojedinělou kritiku, svědčí zpráva z loňského podzimu, kdy nás kritizoval za úroveň kontroly i Evropský účetní dvůr.

Ptám se, jak je možné, že premiér Nečas okamžitě neúkoloval ministra financí a ministra pro místní rozvoj, aby přijali odpovídající opatření? Vymlouvat se na události před šesti lety by premiér mohl, pokud by nedostával kritické zprávy od vrcholných orgánů EU, že je nutné přijmout opatření vedoucí k nápravě jasně definovaných problémových stavů. A tyto zprávy v posledním roce evidentně několikrát obdržel. Že nebyl schopen adekvátní reakce, může, bohužel, mít velmi vážné fiskální důsledky. To není chování vlády rozpočtové odpovědnosti, to již je důkaz zcela odfláknuté práce a obyčejného šlendriánu.

Velmi významnou výtkou komise byla kritika mimořádně silné personální fluktuace na klíčových pozicích úředníků odpovědných za čerpání prostředků z fondů EU. Jistě to je pravda. Nejen že se změnila vláda, ale k fluktuaci docházelo i při změnách ministrů, kdy tyto změny měly charakter nepřátelského převzetí úřadu, ač se jednalo o ministry téže politické strany. Jak v takovémto stavu vůbec mohla ministerstva zpracovávat došlé žádosti a připravovat výzvy?

Současný stav nás vrhá do mizerné vyjednávací pozice pro příští programové období. Protože vláda nebyla doposud schopna adekvátně reagovat na stav při čerpání fondů EU, vyzývám ji, již opakovaně, aby neprodleně přistoupila k zavedení krizového managementu, neboť nečerpáním fondů se česká ekonomická a fiskální stabilita spolu s rozvojovým potenciálem ocitají ve velmi vážném ohrožení. Není za pět minut dvanáct. Dvanáct, to už bylo.

Jiří Paroubek, předseda NS-LEV 21

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: NS - LEV 21

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Canov: Pokud přílepek projde, pokusím se podat návrh k jeho zrušení k Ústavnímu soudu

19:03 Senátor Canov: Pokud přílepek projde, pokusím se podat návrh k jeho zrušení k Ústavnímu soudu

Projev na 5. schůzi Senátu ČR 22. ledna 2025 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o…