Paroubek: Panská koalice sobě

02.04.2012 10:34 | Zprávy

Jedním z hlavních předvolebních slibů pravicových stran v čele s TOP 09 a ODS byl slib nezvyšování daní. Kde je ten slib?

Paroubek: Panská koalice sobě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Takovouto daňovou smršť, kterou nám tu Nečasova vláda chystá, jsme ještě dlouho nezažili. Kde je konečná stále se stupňujících požadavků na občany se středními a nižšími příjmy? Sjednocení DPH na 25 procentech?

Sjednocení i s „rovnou“ daní z příjmů? Po zmrazení i snižování důchodů? Zrušení všech dávek? Klidní jsou jen ti nahoře, je to daňový systém á la “panstvo sobě“.

Před volbami v roce 2010 jsem byl vykreslován v obludáriích, neboť jsem údajně chtěl ekonomické problémy země řešit zvyšováním daní místo reforem. I díky této volební lži nakonec vznikla Nečasova prokorupční vláda boje proti sociálně slabým skupinám obyvatel.

Ministr Kalousek a vlastně i celá Nečasova vláda v těchto dnech jen potvrzuje svou naprostou nekoncepčnost a bezradnost v hospodářské a rozpočtové politice státu. Procento sem, procento tam, koho to ve svém důsledku zajímá? Ministr Kalousek se však plete. Zajímá to občany, protože jim vláda vytahuje peníze z peněženek. A to způsobem, který nemá nikde ve světě obdoby.

Česká daňová politika vlády připomíná ruskou ruletu, kdy se každý týden vytáhnou nová čísla. Připomeňme si, co už tady zaznělo. Letos se zvedla dolní sazba z 10 na 14 procent a horní byla ponechána na 20 procentech. To znamená, že daně přitvrdily.

Připomeňme si i původní argumentaci, měla to být rezerva na penzijní reformu, která spočívá v tom, že část lidí začne posílat část svého pojištění jinam nežli dosud. Ve výsledku to zvýší schodek státního rozpočtu. Logika penzijní reformy je přitom asi taková: čím bude úspěšnější, tím hůř pro rozpočet, protože čím víc lidí se přihlásí a přestane tedy platit na stávající účty, tím větší bude rozpočtový schodek.

V mezičase vláda odolávala návrhům opozice, aby se vzpamatovala a v době, kdy zápasí se stále nebezpečnějšími rozpočtovými schodky, nenavrtávala do lodě další díry a penzijní reformu odložila.
Vládě se však mezitím podařilo spotřebovat i to, co vydávala za rezervu na důchodovou reformu, takže ta se musí dělat znovu. Pak ale musí své daňové plány změnit.

V příštím roce se totiž měly obě sazby DPH sjednotit na 17,5 procentech, ale na tom už se nic nového nevydělá. To, co se na zvýšení dolní sazby o 2,5 procenta získá, to se na stejně velkém snížení horní sazby ztratí. Celkem se tedy vybere stejně, nebo spíš méně. Proto se v poslední době Nečas s Kalouskem trumfovali v nápadech, kam dál. Střídali se v tvrzeních, že 17,5 procenta je málo a že sjednocení daně by mělo zamířit na 19 nebo 20 či dokonce 21 procent.

Zpestřily to i jiné nápady. Také se ve vládě uvažovalo o tom, že dolní sazba stoupne na 17,5 procenta, ale horní klesne na 19. Z toho pak vznikl hokynářským způsobem návrh na 14 a 20 procent.

Nakonec byla na poslední poradě ekonomických ministrů – zřejmě opět vylosována – čísla 15 a 21. Budou zřejmě platit až do příštího slosování.

Důchodci přijdou o dvě třetiny cenové valorizace (budou tak klesat reálné důchody!), to je naprosto nemravné. Přijdou také o daňové slevy a bonusy, zřejmě pod doznívajícím dojmem klipu Přemluv bábu (alias Oblbni bábu a dědka), který se přetavil do zásady, „přišel důchodce, tak ho odři“. O daňové slevy a bonusy možná přijdou i OSVČ, pokud budou nadále uplatňovat daňový paušál. I to je látání děr v situaci, kdy rozpad systému zdanění OSVČ nezpůsobili živnostníci, ale osoby s mnohamilionovými příjmy, jako jsou advokáti, poradci, konkurzní správci či exekutoři, které se ale také vydávají za drobné živnostníky. Těm ztráta pár korun daňové slevy neublíží, ale zachovají si nespravedlivě nízké zdanění svých milionů. Je to další příklad daňové úprav typu „panská koalice sobě“ (aneb také panstvo sobě).

Jak to bude doopravdy, nevíme. Že jde i nyní o jasně nepřipravené a neprojednané kroky, o tom hovoří i poněkud zmatené veletoče v komentářích ministra Kalouska k výsledkům včerejší porady ekonomických ministrů. Kalousek nejprve tvrdil, že se ministři dohodli na zvýšení sazby daně z příjmu fyzických osob, aby to posléze dementoval. Asi to jednání bylo jaksi málo přehledné. Přitom podle jeho původního sdělení se měla od roku 2013 tato daň zvýšit na 16 % ze superhrubé mzdy.

Platnost logiky „panské koalice“ však potvrzuje i fakt, že návrh na zavedení progresivní daně z příjmů, která je ve všech zemích západu samozřejmostí, opět padl pod stůl. To je naprosto skandální!

Místo toho se bude honorace přemlouvat k jakémusi „solidárnímu příspěvku“. Dělají si z lidí legraci? Od té doby, co se zdanění vyšších příjmů radikálně snížilo, takže platí stejnou nebo dokonce nižší sazbu daně než lidé „dole“, máme zavedenou „solidaritu“ chudých s bohatými. Ano, bohatí s příjmy nad stropy pojištění platí nižší efektivní sazbu daně, o to se přece postaral trik se superhrubou mzdou.

Vláda bude opět zdražovat - potraviny, vodu, léky, knihy, noviny, zdravotnické prostředky, zboží pro osobní užívání nemocnými (pomůcky pro slepce – počítače a další pomůcky pro neslyšící, manipulační stroje pro těžce zdravotně postižené osoby), dětské oblečení a obuv, dětské sedačky, dětské pleny. Zkrátka všechno. Bude se zvyšovat DPH, budou se omezovat sociální služby, důchody porostou pomaleji (a reálně budou klesat), stát přísněji zdaní drobné živnostníky. Státní zadluženost přesto poroste.

Anonymní listinné akcie, veřejné zakázky předjednané „na malej“ penězovod katolické církvi, velká rána pro finanční instituce v podobě správy různých penzijních, zdravotních či školských fondů, to všechno má být zachováno. Astronomnické platy na ministerstvech zůstanou, o tom se nikdo nezmiňoval. Princip „panstvo sobě“ trvá.

Jaké budou dopady do rodinných rozpočtů lidí se středními nebo nižšími příjmy? Průměrná rodina bude mít v příštím roce zhruba o 1.200,- korun měsíčně méně. Přitom již letošní dopad do jejího rodinného rozpočtu byl přibližně ve výši 3.000,- Kč. Hrozné na tom je, že tyto absolutní hodnoty doléhají především na ty, kteří už dnes musí v ruce obracet každou korunu, nežli ji vydají. Na důchodce, zdravotně postižené, matky samoživitelky, rodiny státních zaměstnanců, mladé rodiny s dětmi atd. Ministrům roční snížení příjmu nepřijde nijak drastické, ale pro zmíněné sociální skupiny bude likvidační.

Vláda už konečně musí přijít s jasnou dlouhodobou koncepcí, která bude mít prorůstový charakter, která oživí vnitřní trh a která vrátí prosperitu naší zemi. Národní socialisté jako jediní s takovým plánem přišli již na podzim minulého roku!

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: NS - LEV 21

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Urbanová (STAN): Evropa může přistoupit k tvrdší hře vůči USA

7:06 Urbanová (STAN): Evropa může přistoupit k tvrdší hře vůči USA

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k očekávané celní politice Donalda Trumpa.