Existuje řada dokumentů a analýz, které se v minulosti zabývaly uspořádáním a zejména kontrolou zpravodajských služeb. Poslední snaha vlády M.Topolánka na sloučení civilních zpravodajských služeb po vzoru Vojenského zpravodajství vyšla naprázdno. Problémem je již fakt, že civilní kontrarozvědka je podrobena kontrole vlády i poslanecké sněmovny, zatímco civilní rozvědka podléhá ministerstvu vnitra a zákonem nemá parlamentní kontrolu zřízenu. Na tuto skutečnost jsem naposledy upozorňoval při projednávání zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů.
Podle mého názoru je v naší zemi civilní kontrola zpravodajských služeb nedostatečná. Zejména v rozsahu kompetencí a větší politické nezávislosti této kontroly. Na druhou stranu jakýkoliv zásah do stávající organizace zpravodajských služeb může tyto služby destabilizovat. Systém veřejné kontroly zpravodajců se liší i v demokratických zemích. Existují parlamentní kontroly s posílením zastoupení opozice, někde jsou zřizovány komise vyloženě z řad veřejnosti a v řadě zemí je zavedena stupňovitá kontrola. Nicméně v žádné zemi na světě není a nikdy nebude zaručena stoprocentní kontrola zpravodajských služeb.
Základem jakékoliv kontroly je její nezávislost na kontrolovaném a také vysoká míra důvěryhodnosti kontrolované instituce. To platí obecně, ale zejména to musí platit u zpravodajců, ať již civilních či vojenských. Z tohoto pohledu je nutno důsledně prošetřit informace a úniky z BIS pomocí parlamentní kontroly. Jedná se nejen o kredit této služby, ale i o rozsah osobní odpovědnosti pana ředitele a bývalého premiéra M.Topolánka. Platí totiž, že i BIS má ze zákona povinnost nahlásit případný trestný čin orgánům činným v trestním řízení.
Taktéž je žádoucí, aby Úřad pro zahraniční styky a informace dostal zákonnou parlamentní kontrolu. Například tím, že bude rozšířena pravomoc Stálé komise pro kontrolu činnosti BIS i na tuto službu.
V rámci efektivity činnosti a zabránění duplicit je nutno zahájit odbornou a politickou diskusi nad reformou činností a kontroly zpravodajských služeb. Tato reforma by měla mít širokou veřejnou a politickou podporu a měla by vycházet z požadavků na zajištění bezpečnosti země. Nelze dále tolerovat, aby ÚZSI byla bez veřejné kontroly a aby podléhala ministerstvu vnitra. To je v zavedených demokraciích velmi neobvyklé. Je nepřípustné, aby vysocí zpravodajští důstojníci figurovali v odposleších a aby vedení BIS jasně nedoložilo, co se odehrálo. A je zarážející, že mluvčí této služby hovoří o cíleném útoku na Bezpečnostní informační službu, bez toho, aby tyto informace znal dopředu kontrolní orgán služby.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz