Podle poslance Věcí veřejných Petra Skokana jde jednoznačně o důsledek pochybení vlády z doby, kdy ČR jednala o vstupu do Evropské unie.
„Rozhodnutí Evropské komise není fér, ale dalo se očekávat. Je důsledkem špatně vyjednaných přístupových podmínek, které při vstupu ČR do EU podepsala tehdejší vláda. Navíc současný stav Bruselu vyhovuje, protože se také Unie potýká s nedostatkem financí," potvrzuje Petr Skokan. „Došlo ke dvěma pochybením. Zaprvé stát na podmínky EU nemusel přistoupit v maximálním rozsahu. Vše měli v rukou naši vyjednavači. A za druhé jsme závazek nad rámec požadavků sami rozšířili na 100 procent našeho území a stanovili si takové podmínky pro čerpání dotací, které v mnoha případech obcím neumožňují na finance dosáhnout."
Evropské komisi vadí, že má proplácet peníze projektům, na nichž bude následně vydělávat soukromá firma. Většina vodovodní sítě v Česku je totiž stále ve vlastnictví měst a obcí či jimi ovládaných firem. Ty je následně pronajímají soukromým vodárnám. Na tom není pro Komisi ještě nic špatného, problémem však je, že na provozovatele této sítě většinou neproběhla regulérní soutěž. „Obce uzavíraly smlouvy podle platných zákonů, v dobré vůli a často i s přímou účastí a souhlasem státu. Smlouvy byly uzavírány se soukromými společnostmi, protože státní nebyly k dispozici. Při vstupu byly všechny tyto smlouvy EU akceptovány. Chybu udělal stát, když uzavřel nevýhodnou smlouvu s EU a následně na obce přenesl přijatý závazek," tvrdí poslanec.
Co tedy obce mohou dělat? „V podstatě nic," konstatuje Petr Skokan. „Hrají roli chyceného v pasti. A pokud se z jedné dostanou, spadnou do druhé. Pokud nezrealizují opatření dle podmínek EU, dostanou pokutu. Pokud budou chtít dotaci a vypoví smlouvu s provozovatelem, prohrají u bruselského soudu a opět zaplatí. Pokud se rozhodnou realizovat opatření bez dotace, budou vše hradit z rozpočtu. A pokud se jim podaří dotaci získat, stoupne cena vody, z důvodu udržitelnosti projektu. Problém ale nezpůsobily obce. Jeho jádro tkví v neochotě předchozích vlád výrazněji se v Bruselu zasazovat o naše národní zájmy. Žádná vláda až do doby premiéra Fišera nebyla ochotná na vyjednaných podmínkách něco změnit a ta Fišerova byla u moci příliš krátce. Dnes řešíme následky předchozí nečinnosti."
Podle poslance Věcí veřejných však nemusí být vše ztraceno. „Zbývá jediné: Ministerstvo životního prostředí by mělo požádat Brusel o odklad a dojednat oboustranně přijatelné podmínky čerpání dotací s přihlédnutím k dříve popsaným skutečnostem. K tomu budeme chtít v rámci koalice také ministra přimět. Ústupová varianta je přesměrovat finanční prostředky z EU tam, kde se s nimi nepočítalo, ale kde bude umožněno jejich čerpání. Chybějící prostředky na investice do vodovodních sítí pak doplnit z vlastních zdrojů, které se využitím dotací jinde podaří ušetřit," uzavírá Petr Skokan.
Více:
Voda bude dražší a dražší. A nic s tím neuděláte, padlo u Jílkové
##PROFIL 5137##
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz