Pravdomluvnost ministra financí je někdy odzbrojující. Především jsme se dozvěděli, že tato koalice je „slepenec“. Ne, že bychom to nevěděli jaksi z principu již dlouho, ale slyšet to od jednoho z architektů „slepence“ a vrchního dodavatele lepidel je osvěžující. Nechci opakovat oblíbený argument, že se ještě nikomu v této zemi nepodařilo prohospodařit tak jednoznačnou většinu v parlamentu, jako tomuto „slepenci“. Ale neměli bychom to při hodnocení práce vlády ztrácet ze zřetele.
Pokud si vzpomínám, tak v čele tažení za rozklížení Věcí veřejných stáli právě Miroslav Kalousek a jeho věrně nevěrný nohsled Petr Gazdík. ODS se rozpadá, protože se zmítá ve vnitřních rozporech a není schopna se dohodnout na tak základních programových prioritách, jako je zdanění. Ponechávám stranou neujasněný vztah ke kmotrům a boj o to, kdo vlastně ODS mocensky ovládne. Jinými slovy se tato koalice rozložila sama, její konec přibližuje vlastní neschopnost a podrazy jedněch vůči druhým. S takovou většinou, jaká byla k dispozici, nemohlo vládu v podstatě nic ohrozit. Kromě vlastních lidí, což se také úspěšně stalo.
Zdá se mi rozumné vyjádření poslance (kdysi za ODS) Michala Doktora. Ten řekl památnou větu, že si tato země zaslouží vládu s jasným programem a nikoliv koalici, která neví, co chce. Ano, souhlasím. Když nastupovala koalice ODS – TOP 09 – VV, tak její představitelé ujišťovali občany a voliče, že silný mandát zhodnotí do silné vlády a silných reforem. Ani na vteřinu jsme neměli silnou vládu a nevznikají ani silné reformy. Co je silného na registru vozidel, který stál miliony korun a funguje hůře, než ten předešlý? Co je silného na ministryni, která umí jenom nastavovat procesy a jinak naprosto nechápe, jaký řídí resort? Co je reformního na sKartě? Co je prospěšného na penzijní reformě, která nemá podporu obyvatel a především, kterou nikdo nepřijal za vlastní? A tak dále. Poslanec Doktor má pravdu – raději jednoznačná a silná vláda, i když s ní ideově nesouhlasím a budu v opozici, než vlastní slepenec, který dělá slabou a nejednoznačnou politiku.
Přichází další týden, který by měl rozhodovat o osudu vlády a vládní koalice. Miroslav Kalousek ho začal svým oblíbeným způsobem, totiž ultimátem. Když nebude kůň, on velblouda nebere. Vcelku nepochybuji o tom, že nakonec tato koalice uplete nějak svoji podporu a získá dostatek hlasů k prosazení svých balíčků – neboť váha hypoték je značná a je příliš mnoho lidí v parlamentu má svoje závazky. Tato koalice nedrží na principech nebo na zásadách a idejích. Tato koalice drží pohromadě již jen kvůli potřebě zůstat ve funkcích, udržet si mandáty a získat čas k dokončení kšeftů.
Kalouskův výkřik o koních a velbloudech proto nemá nic společného s daněmi. Ve skutečnosti rebelům a těm, kteří nyní drží vládu pod krkem, říká: Jedinou možností je podpořit Nečasův kabinet. Protože jinou variantu, například reformu vlády, nehodlá Kalousek hrát. A jestli daně pojedou na koni nebo na velbloudu, to je v této hře naprosto vedlejší – klíčová je důvěra vládě. Všimněme si, že tady nebylo definováno, co je velbloud a co je kůň, zda má zvíře hrb nebo hrb nemá, to rozhodne ministr financí. Takže i když daně pojedou co noha nohu mine na starém nemocném oslovi, pan ministr financí Kalousek může to nebohé zvíře označit za anglického plnokrevníka toho nejlepšího rodu.
Však on to starosta Gazdík schválí.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz