„Z těch záležitostí ‚málem světových‘ bylo zajímavé to pokračování objevu děravých zpravodajských služeb Spojených států. A také ambaláž těchto zpráv, která nás stále víc přesvědčuje, podobně jako má přesvědčit lidi i v těch nejméně zainteresovaných zemích v různých koutech světa, že se něco děje, co vede nejen k ztrátě prestiže jedné z největších vojenských velmocí, která si dosud vynucovala a chránila své postavení ve světové politice silou svých zbraní a nepřiměřeným sebevědomím,“ komentuje, co ho zaujalo v předcházejících dnech politolog Zdeněk Zbořil. „Už několik týdnů na to reaguje většina politiků, někteří diplomaticky, někteří kriticky, řekněme až opovážlivě kriticky, přesvědčením, že vláda Spojených států stojí v čele čtvrté etapy rozkladu euro-atlantického imperiálního kolonialismu, a že světu hrozí nebezpečí, že amerických geronto-imperialismus může uvrhnout svět do nikým neřízené, ale o to nebezpečnější apokalypsy,“ dodal.
Podle Zbořila se zdá, že svět, který měl být zase tentokrát podroben a zneužit v zájmu nikoliv jen oligarchie, ale plutokracie, se bouří a „vytváří spojenectvím rozhodnutých novou ‚osu zla‘, nově ji hodlá definovat a její nebezpečí odstranit.“ „Zda k tomu má posloužit postupná juanyzace a dedolarizace mezinárodního obchodu si v našich krajích neumíme představit, ale až nám naše MV ČR a z jeho vůle vytvořené cenzurní úřady dovolí číst a dívat se na něco jiného, než je předepsáno našimi státními a neziskovými dohlížiteli, budeme překvapení, jak se vzdalujeme multipolární politice, obchodu a pohybu osob, zboží a kapitálu, na které stále ještě někteří Evropané přísahají,“ podotýká.
Pozoruhodná cesta českého premiéra
Jak říká Zbořil, asi není lepší ilustrace stále se zvětšující vzdálenosti mezi Evropou a dalšími světadíly, včetně těch, které už přestávají být Arktidou a Antarktidou, než pozoruhodná cesta českého premiéra do zemí, o kterých mohl důvěryhodně prohlásit, že o nich nic neví. „Naivní představa, kterou český premiér prezentoval jako důvody své desetidenní cesty – jak bude v asijských zemích ‚tlačit‘ na jejich vlády, aby se distancovaly od Číny, Číňanů a jejich spolupráce s Ruskou federací – je jen dalším průhledným příkladem,“ komentuje Zbořil.
Dění u nás doma je podle něj samozřejmě, stejně atraktivní a nesrozumitelné, jako naše účast v mezinárodních vztazích. „Česká vláda se pohybuje po poli zaminovaném více než bojiště na moři, na zemi a ohrožovaných ze vzduchu nad Ukrajinou a na Ukrajině. A aby toho nebylo ani zde málo, došlo i ke slibu Jense Stoltenberga, že Ukrajina se stane členem NATO. Neměli bychom přehlédnout, že se tak stane až po ‚vojenské porážce‘ Ruska, kterou dnes ještě nedokáže předpovědět ani Baba vanga,“ komentuje politolog. „A aby toho nebylo z válečnické terminologie málo, neobvykle důrazné komentáře čínské diplomacie doplnilo ještě čínské velvyslanectví v Paříži opatrně formulovaným, ale hrozivě znějícím prohlášením, že některé postsovětské země Baltského regionu nemají mezinárodně-právní legitimitu, a že by nad tím měli v Evropě přemýšlet,“ dodává.
Zbořil poukazuje na slova exprezidenta Miloše Zemana. „Podpořil demonstrující proti současné vládě slovy Ronalda Reagana, že když se jim vláda nelíbí, aby ji vykopli. To působí jen jako žertík, který snad naše v nejistotách se zmítající vláda přežije.“
V zemi, kde 80 procent HDP tvoří firmy podporované Čínou
Premiér Petr Fiala mezi tím ukončil návštěvu Indonésie. Připomeňme, že doktor Zbořil je výjimečný odborník na indonesistiku. „Nevím, zda ty velmi kusé informace, kterými jsme byli zásobováni, byly jen tak pro doma, ale o Indonésii nám neřekly skoro nic. Jako kdyby bylo důležitější, že český předseda vlády mentoroval indonéské politiky a v zemi, kde asi 80 procent HDP tvoří firmy podporované ‚čínským‘ kapitálem, než abychom věděli, z které Číny tento kapitál pochází. Prý se tam naše delegace snažila navázat na historické vztahy mezi oběma našimi zeměmi,“ komentoval Zbořil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá