Chtěli jsme Ameriku a teď nám Zeman ukáže. Politologové skepticky hodnotí přímou volbu

30.01.2013 16:31 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Žádný jásot nezaznívá od oslovených politologů, když mají zhodnotit historicky první přímou prezidentskou volbu. Josef Mlejnek se obává, že může vést k růstu politické nestability. Lukáš Jelínek poukazuje na její vyhrocenost a hloubení příkopů mezi oběma tábory. Petr Sokol zase připomíná všem kritikům nepřímé volby, že v té přímé se intriky a negativní jevy objevily ve stejném, ne-li větším měřítku.

Chtěli jsme Ameriku a teď nám Zeman ukáže. Politologové skepticky hodnotí  přímou volbu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volebním štábu Miloše Zemana. Miloš Zeman se stal novým prezidentem České republiky

Poprvé v historii usedne na Pražském hradě přímo zvolená hlava státu. Co tento u nás zcela nový způsob volby přinesl? „Ukázal její problematičnost. Vždy jsem říkal, že přímá volba je nevhodná. Proti jejímu zavedení jsem byl právě proto, že může dojít k velmi vyostřené kampani. Něco jiného je přímá prezidentská volba ve Spojených státech, kde prezident kromě reprezentativních funkcí je i šéfem výkonné moci. Není divu, že tam je ta kampaň vyhrocená. A dá se to omluvit tím, že je hodně ve hře. Tedy to, kdo bude vládnout,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Josef Mlejnek z Katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Právě proto považuje za problém přímé volby hlavy státu u nás to, že český prezident příliš velké pravomoci nemá. „Tady jsme si udělali ´malou Ameriku´ tím, že kampaň nabrala takovou vyhrocenost. Navíc díky přímému mandátu se může Miloš Zeman osmělit k tomu, aby se snažil více zasahovat do výkonné moci. To může vést k růstu politické nestability, takže se obávám, že přímá volba nebude stabilizujícím prvkem, ale v nejbližších týdnech či měsících může způsobit pravý opak,“ konstatuje Josef Mlejnek. Dění kolem přímé volby hlavy státu však především vinou kampaně před druhým kolem ovlivnilo i její přívržence.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…