Jak obecně hodnotíte těsný výsledek rakouských prezidentských voleb? Skoro do poslední chvíle nebylo jasné, kdo vyjde z boje jako vítěz. Co výsledek znamená?
Obecně mohu říci, že jako v nedávných regionálních volbách ve Francii i teď v prezidentských volbách v Rakousku byla populistická pravice zastavena téměř před branami. Je to veliké varování pro Evropu, že buď stávající politická elita najde společné evropské řešení, anebo v příštích volbách už nic nezastaví vítězství těchto populistických a v tomto případě pravicových stran.
Co se týče právě onoho těsného výsledku, jak to hodnotit? Alexander Van der Bellen zvítězil o pouhých pět desetin procenta. Měli bychom to vidět tak, že si těsná většina rakouských občanů zvolila tolerantní liberální politiku nebo to může spustit naopak masivnější úspěch Svobodných v rakouských parlamentních volbách?
Podle mého názoru nejde o tolerantnější nebo méně tolerantní řešení, podle mého názoru nakonec těsná, ale přece jenom většina v Rakousku řekla ano celoevropskému řešení a jasně dala najevo, že se problém musí řešit v rámci celé EU. To, co nabízel kandidát Norbert Hofer, bylo vyloučení Rakouska z evropského řešení problému.
Lidé podle mě nevolili nového prezidenta proto, že si ho přáli jako prezidenta, ale protože nechtěli řešení, které nabízel Norbert Hofer. Byla to spíš negativní než pozitivní volba, a proto jde o vážný signál.
Nový rakouský prezident by měl podle mého názoru jasně vsadit na celoevropské řešení a předvést, že je schopen krizi řešit s ostatními. Jinak v příštích volbách Norbert Hofer a jeho politická strana dobudou vítězi v rakouském parlamentu.
Prakticky hned poté, co byla Hoferova prohra jasná, se začaly objevovat spekulace o možnosti, že došlo ve volbách k manipulaci, třeba v případě hlasování prostřednictvím korespondenčních lístků. Těžko to zcela vyloučit nebo potvrdit. Jaká jsou specifika rakouského volebního systému? Umožňuje manipulaci s hlasy korespondenční možnost voleb?
Z mnoha důvodů jsem ten, který nepodporuje korespondenční volbu občanů žijících v zahraničí. Souhlasím s tím, že mají hlasovat na zastupitelských úřadech. Proč? Protože tito lidé, kteří dlouhodobě žijí v cizině, nemají přesný přehled o tom, co se právě děje v jejich zemi.
Pamatuji, že když jsem jezdil jako ministr zahraničních věcí a mluvil s krajany, ve svých argumentech byli zhruba o tři, čtyři roky pozadu. Je to dáno tím, že nežijí v dynamickém vývoji doma. Korespondenční volba je podle mého názoru v tomto ohledu zkreslující, protože neodráží skutečnou atmosféru a náladu doma.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka